UE będzie współfinansować rekompensaty dla hodowców świń

DI, PAP
opublikowano: 15-03-2014, 22:04

UE będzie współfinansować rekompensaty dla polskich hodowców wieprzowiny - zapowiedział w sobotę premier Donald Tusk. Na razie - jak dodał - nie można mówić o konkretnych kwotach.

Tusk, który w piątek spotkał się z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Dacianem Ciolosem ws. sprawie afrykańskiego pomoru świń i strat polskich hodowców trzody chlewnej, w sobotę powiedział dziennikarzom, że "współpraca z Ciolosem jest wzorowa". Dodał jednak, że trudno być zadowolonym, bo sytuacja hodowców wieprzowiny ze wschodniej Polski jest "bardzo dramatyczna".

Tusk rozmawiał z komisarzem o rekompensatach dla polskich hodowców, ale wyjaśnił, że na razie nie można mówić o konkretnych kwotach, bo "najpierw trzeba precyzyjnie wskazać tych, którzy ponoszą takie straty". "Komisarz Ciolos potwierdził, że Unia jest gotowa współfinansować tego typu odszkodowania" - oświadczył premier.

Jak podało w piątek CIR, Ciolos poinformował Tuska, że w najbliższy czwartek podda pod głosowanie państw członkowskich plan wypłaty rekompensat producentom wieprzowiny z tzw. stref buforowych. Plan będzie działał ze skutkiem wstecznym i obejmie zwierzęta poddane ubojowi od 26 lutego.

"Nie ma informacji, że trzoda chlewna w Polsce jest zagrożona tą chorobą" - oświadczył w sobotę Tusk. "Nie ma problemu polskiego mięsa; są bardzo ostre rygory weterynaryjne, które każą wytyczać strefę buforową w związku ze stwierdzeniem tego wirusa u dzików" - dodał.

"Polska wieprzowina jest zdrowa" - podkreślił premier. Dodał, że tylko dwa polskie dziki były zarażone, a nie ma "żadnego kolejnego przypadku". Zapowiedział, że "będziemy starali się zmniejszyć tę strefę buforową (...) tak, aby ewentualne obostrzenia dotyczyły jak najmniejszej ilości hodowców".

Premier zaznaczył, że są próby naruszania europejskiej solidarności w sprawie rosyjskiego embarga na wieprzowinę (mimo embarga, do Rosji wpuszczono transport świń z Austrii). "Mamy pełne wsparcie, jeśli chodzi o Komisję Europejską i będziemy wspólnie działać tak, aby do łamania tej solidarności w sprawie wieprzowiny nie dochodziło" - powiedział. Tusk dodał, że będzie to jedno z głównych zadań nowego ministra rolnictwa Marka Sawickiego; dodał, że dobrze się on zna z Ciolosem i że współpraca z Brukselą w sprawie wieprzowiny będzie dobra.

Sprawę transportu świń z Austrii do Rosji komentował także w sobotę wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. „Przyjąłem to fatalnie, dlatego że Rosjanie rozgrywają Europę, a Europa okazuje swoje słabości. To burzy nie tylko solidarność europejską, ale powoduje także, że jednolity rynek europejski jest narażony na coraz większe ryzyko" - powiedział Piechociński dziennikarzom w Lubinie (Dolnośląskie). W jego ocenie solidarność Unii Europejskiej jest w kryzysie.

„Widzieliśmy to przez wiele lat w polityce energetycznej, gdy niektórzy ponad rozwiązaniami unijnymi bezpośrednio rozmawiali z Rosją o cenie gazu. To pokazuje bardzo wyraźnie, że polska polityka powinna być oparta o racjonalność, pragmatyzm i pilnowanie nie tylko europejskiego, ale także naszego, polskiego interesu. Gdy interes europejski rozjeżdża się z interesem polskim, musimy bardzo stanowczo zabiegać, by nasi partnerzy w Unii Europejskiej nie stosowali partykularnych rozwiązań kosztem nas. To jeszcze bardziej powinno w nas determinować jedną postawę: razem, a nie przeciwko sobie” - podsumował Piechociński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane