UE chce odpowiedzieć taryfami na politykę celną USA

Elektrobudowa Spółka Akcyjna
opublikowano: 22-03-2002, 09:57

NOWY JORK (Reuters) - Unia Europejska (UE) planuje odpowiedzieć na wprowadzone niedawno przez USA taryfy celne na importowaną stal poprzez nałożenie swoich taryf na niektóre produkty, podał w piątek Wall Street Journal (WSJ).

Unia przygotowuje listę produktów, które mogą być objęte wysokimi cłami, a wartość ich importu ze Stanów Zjednoczonych wynosi rocznie 2,1 miliarda dolarów, pisze gazeta.

Wiele z amerykańskich przedsiębiorstw, które mogą boleśnie odczuć nałożenie taryf, ma swoje centrale na Florydzie, w Wisconsin, Pennsylwanii i Zachodniej Virginii, gdzie prezydent George Bush Jr. wygrał wybory tylko niewielką przewagą głosów.

Potencjalna lista zawiera takie produkty jak sok pomarańczowy, motocykle oraz tekstylia, wyroby stalowe i papiernicze.

UE chce zmusić Biały Dom do zmiany polityki taryfowej przez zaszkodzenie regionom i firmom politycznie ważnym dla prezydenta Busha, pisze gazeta, cytując Komisarza ds. Handlu UE, Pascala Lamy'ego.

Administracja prezydenta Busha naraziła się Europie, nakładając cła w wysokości do 30 procent na stal z wielu krajów europejskich, Azji i Południowej Ameryki.

Przedstawiciele producentów stali z UE szacują, że ich straty tytułem nałożenia taryf wyniosą około dwóch miliardów dolarów rocznie.

Jak poinformowało Reutera jedno ze źródeł, Unia chce uchronić się przed nadmiernym napływem stali z USA nakładając taryfy poniżej poziomu 30 procent nałożonego przez Stany Zjednoczone.

Wprowadzenie ceł na amerykańskie produkty przez UE nastąpi przynajmniej za rok, ale Wspólnota ma nadzieję, że wywarta na USA presja spowoduje, że nie będzie to konieczne, pisze WSJ.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Elektrobudowa Spółka Akcyjna

Polecane