Czytasz dzięki

UE daje Portugalii trzy lata na redukcję deficytu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-09-2005, 13:49

Unia Europejska oficjalnie dała we wtorek Portugalii trzy lata - do 2008 roku - na obniżenie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB i tym samym dostosowanie się do paktu stabilności i wzrostu - poinformowały we wtorek źródła unijne w Brukseli.

Unia Europejska oficjalnie dała we wtorek Portugalii trzy lata - do 2008 roku - na obniżenie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB i tym samym dostosowanie się do paktu stabilności i wzrostu - poinformowały we wtorek źródła unijne w Brukseli.

    Zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej z 20 lipca, państwa członkowskie UE uznały, że portugalski deficyt budżetowy jest za wysoki i dały Portugalii sześć miesięcy na przedstawienie posunięć korekcyjnych.

    Deficyt powinien być obniżony o 1,5 proc. PKB w 2006 roku, następnie o 0,75 proc. kolejno w 2007 i 2008 r. 

    Porozumienie zostało podpisane oficjalnie we wtorek podczas spotkania unijnych ministrów rolnictwa, ale decyzja polityczna została powzięta przez Radę ministrów finansów 10 września w Manchesterze.

    Portugalia, której deficyt budżetowy w tym roku szacowany jest na 6,2 proc. PKB, jest drugim po Włoszech krajem, który korzysta ze złagodzenia zasad paktu stabilności i wzrostu, pozwalających na rozłożenie w czasie działań korekcyjnych, aby nie spowodować zbytnich perturbacji w gospodarce kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane