UE przedłuża sankcje wobec Wenezueli o rok

  • PAP
opublikowano: 11-11-2019, 11:16

Unijni ministrowie spraw zagranicznych zdecydowali w poniedziałek o przedłużeniu o rok sankcji wobec Wenezueli. Rada UE zwróciła uwagę, że w kraju tym nie ustają działania podważające demokrację, praworządność i prawa człowieka.

Restrykcje, wśród których jest embargo na broń, objęcie zakazem wjazdu do UE oraz zamrożenie aktywów 25 osób, będą obowiązywać do 14 listopada 2020 r. Na liście objętych sankcjami są funkcjonariusze państwowi, którzy odpowiadają za naruszenia praw człowieka, w tym tortury.

"Sankcje mają skłonić do szukania wspólnych demokratycznych rozwiązań, które przyniosłyby Wenezueli stabilność polityczną i pozwoliłyby zadbać o najpilniejsze potrzeby ludności" - zaznaczono w komunikacie Rady UE.

"28" podkreśla, że restrykcje są elastyczne - mogą być rozszerzone w razie wystąpienia dalszych naruszeń lub ograniczone, a nawet zniesione, jeśli zmieni się sytuacja na miejscu.

Unijne sankcje wobec Wenezueli zostały wprowadzone w listopadzie 2017 r. Obejmują embargo na broń i sprzęt do wewnętrznych represji, a także zakaz wjazdu i zamrożenie aktywów osób umieszczonych w wykazie.

Sankcje te mają wesprzeć pokojowe, demokratyczne rozwiązanie polityczne. Miałoby ono polegać na przeprowadzeniu wiarygodnych, przejrzystych i monitorowanych przez społeczność międzynarodową wyborów prezydenckich, prowadzących do przywrócenia demokracji, praworządności i praw człowieka w Wenezueli.

Na to się jednak nie zanosi. Międzynarodowa grupa kontaktowa ds. Wenezueli w oświadczeniu wydanym 1 listopada uznała, że nie ma oznak "poważnego procesu politycznego zmierzającego do pokojowego i demokratycznego wyjścia z kryzysu w Wenezueli".

Od stycznia w kraju tym trwa kryzys polityczny i stan faktycznej dwuwładzy. Na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju ogłosił się szef zdominowanego przez opozycję parlamentu Juan Guaido, uznając wybory prezydenckie, w których wygrał Maduro, za przeprowadzone z naruszeniem demokratycznych standardów, a więc nielegalne. Państwa UE i USA uznają Guaido za prawowitego prezydenta, a Maduro - za uzurpatora.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy