Czytasz dzięki

UE przeznaczy 47,5 mln EUR na badania nad koronawirusem

  • PAP
opublikowano: 06-03-2020, 15:14

Unia Europejska przeznacza 47,5 mln euro na badania nad szczepionką, leczeniem i diagnostyką koronawirusa. Jest to część skoordynowanej reakcji UE na zagrożenie, jakie stanowi Covid-19 - poinformowała w piątek Komisja Europejska.

Środki zostaną przeznaczone na 17 projektów, nad którymi pracuje 136 zespołów badawczych z państw UE i z innych krajów. Zespoły rozpoczną prace nad opracowaniem szczepionek, nowych metod leczenia, testów diagnostycznych i systemów medycznych.

"Finansowanie kryzysowe z programu +Horyzont 2020+ umożliwi naukowcom natychmiastowe podjęcie działań mających na celu powstrzymanie epidemii koronawirusa na kilku frontach jednocześnie" - powiedziała Marija Gabriel, komisarz UE ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży. "Tak sprawne zaangażowanie się środowiska naukowego daje nadzieję, że już wkrótce uda nam się zbliżyć do powstrzymania wirusa" - dodała.

KE negocjuje obecnie umowy w sprawie przyznania dotacji z potencjalnymi beneficjentami.

Badania skupią się na opracowaniu szczepionki zapobiegawczej i szczepionki terapeutycznej, stosowanych odpowiednio do profilaktyki i leczenia. Podjęte zostaną wzmożone działania w celu umożliwienia pracownikom służby zdrowia pierwszego kontaktu przeprowadzania szybszej i bardziej precyzyjnej diagnozy, co z kolei zmniejszy ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusa.

KE chce przyspieszyć opracowania nowych sposobów leczenia - z wykorzystaniem m.in. peptydów terapeutycznych, przeciwciał monoklonalnych i szerokiego spektrum leków przeciwwirusowych - oraz identyfikacji molekuł antywirusowych mogących osłabiać działanie wirusa, z zastosowaniem zaawansowanych technik modelowania i obliczeń. Projekty te przyczynią się do opracowania lepszych systemów monitorowania, a tym samym skutecznego zapobiegania rozwoju epidemii.

W Brukseli odbyło się w piątek nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów zdrowia zwołane w związku z epidemią koronawirusa. Ocenili oni poziom gotowości na rozprzestrzenianie się wirusa i rozmawiali o skoordynowanej reakcji na szczeblu UE.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Było to już drugie tego typu spotkanie unijnej Rady ds. Zdrowia. Pierwsze chorwacka prezydencja zwołała 13 lutego, jednak później odnotowano znaczący wzrost zakażeń we Włoszech i rozprzestrzenianie się wirusa na inne kraje członkowskie UE.

Według informacji zbieranych na specjalnie uruchomionej przez KE platformie w UE, Wielkiej Brytanii i państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego odnotowano do tej pory ponad 4 tys. przypadków koronawirusa, z czego ponad 3 tys. we Włoszech, gdzie zmarło 148 osób.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski uspokajał w czwartek, że nie spodziewa się gwałtownego wzrostu chorych na koronawirusa w Polsce. Jak przekonywał z punktu widzenia epidemiologicznego sytuacja w kraju jest na razie opanowana. Na marginesie spotkania w Brukseli Polska przystąpiła do unijnego mechanizmu wspólnych zamówień, w ramach których państwa członkowskie kupują m.in. środki medyczne.

W nocie przygotowującej posiedzenie podkreślono, że mimo wysiłków wkładanych w uporanie się z wyzwaniami stwarzanymi przez Covid-19 nadal jest dużo niepewności w odniesieniu do tego nowego rodzaju choroby.

Wraz z pogarszaniem się sytuacji epidemiologicznej państwa członkowskie UE będą analizować, w jaki sposób można osiągnąć najlepsze efekty środków powstrzymywania i zapobiegania Covid-19. Oceniają też, jaki jest stopień gotowości i potrzeby skoordynowanego reagowania na szczeblu UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane