UE vs. przestępczość gospodarcza

Wszelaka Mirosława
20-12-2000, 00:00

UE vs. przestępczość gospodarcza

Od 1 stycznia 2001 r. rozpocznie w Polsce działalność OLAF, unijna jednostka do zwalczania przestępstw gospodarczych i finansowych.

Porozumienie dotyczące uruchomienia OLAF zostało podpisane wczoraj w Warszawie. To drugi tego typu oddział w Europie — pierwszy powstał w Brukseli. Celem OLAF będzie zwalczanie przestępstw gospodarczych oraz wszelkich nieprawidłowości finansowych, które mogą powstać na linii Polska-Wspólnoty Europejskie. W UE jednostka ma prawo do kontroli wszelkich instytucji administracji centralnej całej „piętnastki”.

— OLAF będzie wykrywał nieprawidłowości, które przekaże do Generalnego Inspektoratu Celnego. Ten zaś będzie wszczynał postępowanie — mówi Małgorzata Skocińska z GIC.

Dla wzmocnienia działań OLAF Polska rozpocznie ścisłą współpracę z policją, prokuraturą, kontrolą skarbową i NIK.

Polska została wybrana na siedzibę pierwszej krajowej jednostki OLAF m.in. ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa granicy z krajami byłego ZSRR, która niebawem stanie się wschodnią granicą UE. To nie jedyny powód utworzenia nowej jednostki.

— Z UE co roku płyną do Polski poważne środki pomocowe z PHARE. Ich wykorzystanie musi być kontrolowane także przez urzędników unijnych, a temu m.in. ma służyć krajowy OLAF — dodaje Małgorzata Skocińska.

Fundusze na realizację przedsięwzięcia wysokości 3,5 mln EUR (13,3 mln zł) pochodzą z PHARE.

Zgodnie z umową, do Polski przyjedzie czterech unijnych ekspertów, których wspomogą krajowi asystenci. W przyszłości placówkę będą obsługiwać jedynie Polacy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wszelaka Mirosława

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / UE vs. przestępczość gospodarcza