UE wciąż przed decyzją o podniesieniu opłat wizowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-02-2006, 21:08

Ministrowie spraw zagranicznych UE zastanawiali się w poniedziałek nad francuską propozycją podniesienia do 60 euro opłat za wizy krótkoterminowe dla obywateli państw trzecich. Polska zabiega o preferencyjne traktowanie krajów sąsiednich, zwłaszcza Ukrainy.

Ministrowie spraw zagranicznych UE zastanawiali się w poniedziałek nad francuską propozycją podniesienia do 60 euro opłat za wizy krótkoterminowe dla obywateli państw trzecich. Polska zabiega o preferencyjne traktowanie krajów sąsiednich, zwłaszcza Ukrainy.

Obecnie, zgodnie z decyzją z 2003 roku, opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego do państw strefy Schengen wynosi 35 euro. Z inicjatywy Francji Unia Europejska rozważa podniesienie tej opłaty do 60 euro, argumentując, że od przyszłego roku wzrosną koszty wydawania wiz w związku z nowym obowiązkiem pobierania danych biometrycznych od obywateli państw trzecich.

Francja ma największą ze wszystkich państw UE sieć konsulatów i często musi wyręczać inne kraje członkowskie w przyznawaniu wiz obywatelom państw trzecich. Taka sytuacja jest np. w wielu krajach afrykańskich, gdzie Niemcy czy Austria nie mają swoich konsulatów i Francja musi je zastępować w wydawaniu wiz do strefy Schengen.

"60 euro to naszym zdaniem zdecydowanie za dużo; sądzę, że cena pójdzie w górę, ale nie aż tak wysoko" - powiedział na spotkaniu z polskimi dziennikarzami wiceminister spraw zagranicznych Stanisław Komorowski.

Polska, a także inne nowe kraje członkowskie, jak Litwa i Węgry, a także Grecja i Szwecja nie zgadzają się na automatyczne podniesienie opłat dla wszystkich obywateli państw trzecich.

"Musimy uzgodnić, dla kogo będą czynione wyjątki i na czym one będą polegały" - powiedział Komorowski.

W grę wchodzą dwie opcje: preferencje dla poszczególnych kategorii grup - jak dziennikarze, studenci czy naukowcy - albo dla poszczególnych krajów.

Polska zabiega o priorytetowe traktowanie wschodnich sąsiadów, zwłaszcza Ukrainy, w obawie, że Ukraińców nie będzie stać na zbyt drogie wizy.

"Musimy zrobić wszystko, żeby cena wiz nie była zbyt podniesiona, ponad absolutnie niezbędną miarę" - powiedział Komorowski. Tłumaczył, że zbyt wysokie ceny wiz byłyby sprzeczne z europejską polityką Unii wobec sąsiadów, która mówi o zacieśnieniu kontaktów jako formie ich zbliżenia do Europy.

Obecnie Ukraińcy nie płacą za rozpatrzenie wniosku o krótkoterminową wizę do Polski. To może się jednak skończyć, kiedy Polska wejdzie do strefy Schengen, co ma nastąpić około 2007 roku.

Inga Czerny, Michał Kot

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane