UE wnosi do WTO sprawę przeciwko Rosji

DI, PAP
opublikowano: 09-07-2013, 12:25

Unia Europejska wnosi przeciwko Rosji sprawę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w związku z pobieraną przez Rosjan opłatą recyklingową od importowanych samochodów - poinformowała we wtorek Komisja Europejska.

To pierwsza sprawa UE przeciwko Rosji, która jest członkiem WTO zaledwie od sierpnia 2012 roku.

Bruksela dała czas Moskwie do 1 lipca na zniesienie kontrowersyjnej opłaty, jednak Rosja jej nie zniosła i dlatego sprawa trafia do WTO. Teraz rozpoczną się konsultacje z Rosją w ramach WTO i dopiero jeśli władze w Moskwie nie zaproponują satysfakcjonującego rozwiązania, to UE zwróci się do WTO o rozstrzygnięcie sprawy. Wówczas Rosja może być zmuszona do zmiany zasad lub mogą spotkać ją handlowe sankcje.

"Komisja Europejska w ciągu roku wykorzystała wszystkie dyplomatyczne kanały, by znaleźć rozwiązanie z naszymi rosyjskimi partnerami, ale bez skutku. Opłata jest niezgodna z zasadami WTO, które zabraniają dyskryminacji produktów importowanych" - skomentował komisarz UE ds. handlu Karel De Gucht.

Zaznaczył jednocześnie, że przemysł samochodowy jest kluczową branżą unijnej gospodarki. Wyraził przy tym nadzieję na znalezienie rozwiązania w rozmowach z Rosjanami podczas konsultacji w ramach WTO.

Rosja wprowadziła opłatę recyklingowa od importowanych samochodów 1 września 2012 roku "w kilka dni po przystąpieniu do WTO" - zaznacza KE. Opłata wynosi od 420 do 2700 euro za nowe samochody i od 2600 do 17200 za samochody starsze niż trzy lata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / UE wnosi do WTO sprawę przeciwko Rosji