Komisja Europejska zaakceptowała przejecie rosyjskiego koncernu naftowego Sibneft przez największego na świecie producenta gazu - również rosyjski Gazprom - poinformowano w poniedziałek w Brukseli.
Bruksela bada duże fuzje i przejęcia przedsiębiorstw, także w przypadku podmiotów gospodarczych z siedzibą poza Unią Europejską.
Przejęcie Sibnieftu przez Gazprom jest największą tego typu operacją w Rosji; Komisja Europejska poświęciła cztery tygodnie na zbadanie tego przejęcia i uznała, że nie narusza ono zasad konkurencji.
Agencja dpa pisze, że państwo rosyjskie jako największy akcjonariusz Gazpromu chce ponownie przejąć kontrolę nad większością rosyjskiej ropy i gazu. Cena za Sibnieft wynosi (w przeliczeniu) 11 miliardów euro. Przejęcie będzie sfinansowane z kredytu, którego udzielą banki zachodnie.