PB Po Godzinach
Partnerem cyklu EKO jest logo Provident

UEFA szykuje pakiet ratunkowy wartości nawet 6 mld EUR

opublikowano: 13-08-2021, 11:51

Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) pracuje nad ostatnimi szczegółami pakietu ratunkowego wartości nawet 6 mld EUR, który ma pomóc wyjść klubom z kryzysu spowodowanego przez pandemię, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Plan UEFA przewiduje mechanizm finansowania, dysponujący od 2 mld EUR do 6 mld EUR, stały fundusz ratunkowy chroniący przed przyszłymi kryzysami, a także nowe reguły finansowego fair play, dowiedziała się agencja od swoich anonimowych źródeł. UEFA chce, aby kluby miały dostęp do pieniędzy po niższym koszcie niż rynkowy, a także aby mogły restrukturyzować dotychczasowy dług wydłużając okres jego spłaty o 5-7 lat. Bloomberg przypomina, że w kwietniu informował o rozmowach UEFA z firmą inwestycyjną Centricus Asset Management z Londynu o sfinansowaniu realizacji planu.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Informatorzy Bloomberga twierdzą, że UEFA chce zapobiec wykorzystaniu osłabienia klubów do uzyskania przewagi przez te spośród nich, które mają najbogatszych właścicieli. Planuje wprowadzenie nowych ograniczeń wysokości wynagrodzeń dla piłkarzy, twierdzą źródła agencji.

Deloitte informował niedawno, że europejski rynek piłkarski zmniejszył się w sezonie 2019/2020 po raz pierwszy od kryzysu finansowego 2008 roku o 13 proc. do 25,2 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane