UES planuje ekspansję zagraniczną

opublikowano: 29-01-2007, 13:57

Zjednoczone Systemy Energetyczne (UES), największy rosyjski producent i dystrybutor energii elektrycznej, planuje przejęcia w Azji i Europie. W ciągu pięciu lat chce osiągnąć zostać jednym z największych na świecie koncernów energetycznych.

Zjednoczone Systemy Energetyczne (UES), największy rosyjski producent i dystrybutor energii elektrycznej, planuje przejęcia w Azji i Europie. W ciągu pięciu lat chce osiągnąć zostać jednym z największych na świecie koncernów energetycznych.

W pierwszej kolejności UES planuje przekazać kontrolę nad elektrowniami w Rosji, Armenii i Tadżykistanie do spółki zależnej Inter UES. Kolejnym krokiem ma być zakup przez Inter UES akcji i udziałów spółek energetycznych w Azji, szczególnie w Chinach, oraz Finlandii, Turcji i Europie Wschodniej. W wyniku tych działań kapitalizacja Inter UES ma wzrosnąć do 14 mld USD.

Obecnie akcjonariuszami Inter UES są Rosatom (40 proc.) i UES (60 proc.). Strategia Inter UES ma być dyskutowana na najbliższej radzie nadzorczej UES zwołanej na 9 lutego.

Inter UES ma obecnie spółki dystrybucyjne w Armenii i Gruzji. Jest właścicielem elektrowni w obu wymienionych krajach, a także w Mołdawii, Tadżykistanie i Kazachstanie.

MD, AP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane