Ukarz dłużnika wpisem do rejestru

opublikowano: 31-10-2012, 00:00

Windykacja: Umieszczenie nierzetelnego kontrahenta w Biurze Informacji Gospodarczej trochę kosztuje. Ale działa

Zamiast straszyć nierzetelnego dłużnika sądem, warto spróbować łagodniejszej, ale skutecznej metody odzyskiwania zaległych należności — wpisu do Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Dla każdego przedsiębiorcy taki wpis to piętno, które dodatkowo może zniechęcić do współpracy z nim instytucje finansowe i potencjalnych kontrahentów. Obecnie w Polsce działają trzy BIG gromadzące, udostępniające i archiwizujące m.in. informacje o podmiotach zadłużonych: BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów BIG oraz Rejestr Dłużników ERIF BIG.

— Są to prywatne przedsiębiorstwa, których zakres działalności reguluje Ustawa z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych — mówi Edyta Szymczak, prezes Rejestru Dłużników ERIF.

Kto i co może wpisać?

Z rejestru mogą korzystać zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy. Dla tych pierwszych minimalna kwota długu, która może zostać wpisana do rejestru, to 200 zł, a w przypadku firm jest to 500 zł. W obu przypadkach można wpisać tylko taki dług, którego termin płatności minął co najmniej 60 dni temu.

— Na miesiąc przed planowanym wpisem dłużnika do rejestru należy go ostrzec o takiej możliwości — informuje Andrzej Kulik, rzecznik prasowy KRD. Jeśli mimo to dług nie zostanie uregulowany, wpis do rejestru będzie możliwy i zgodny z prawem.

— Aby ostrzec dłużnika o zamiarze umieszczenia w BIG, wystarczy wysłać do dłużnika taką informację listem poleconym lub doręczyć ją do rąk własnych.

Takie wezwanie do zapłaty musi zawierać zawiadomienie o zamiarze dopisania nierzetelnego płatnika do konkretnego BIG. Warto pamiętać, że wierzyciel sam wybiera biuro, z którym będzie współpracować. Wielu wierzycieli korzysta z opcji dopisywania dłużników do więcej niż jednego biura — tłumaczy Edyta Szymczak.

To działa

Jeżeli po wpisie do rejestru dłużnik spłaci swój dług, trzeba wpis usunąć. Wierzyciel ma na to 14 dni. Informację o częściowym spłaceniu też do BIG należy przekazać. Wtedy kwota zadłużenia zostanie pomniejszona.

— A jeżeli dłużnik nie spłaci swoich zobowiązań, to jego dane nie zostaną usunięte z Rejestru Dłużników BIG nawet przez 10 lat. Stanowi to poważne utrudnienie w jego funkcjonowaniu na rynku. Taka osoba może mieć m.in. problem z wzięciem kredytów, zakupami na raty, kupnem telefonu w abonamencie czy internetu — zauważa Mariusz Hilderbrand, prezes BIG InfoMonitora. Czy wpis do rejestru pomaga? Przedstawiciele BIG twierdzą, że tak.

— Po wysłaniu wezwania do zapłaty z ostrzeżeniem o wpisie do BIG długi spłaca od 25 do 35 proc. dłużników, umieszczenie w Rejestrze Dłużników BIG mobilizuje do spłaty kolejne 10–20 proc. dłużników, a po wysłaniu powiadomienia o wpisie długi spłaca następne 10–15 proc. dłużników — twierdzi Mariusz Hilderbrand. Zdaniem Andrzeja Kulika, spłacalność zależy też od terminu przedawnienia długu. Aż 70- -80 proc. długów nie starszych niż rok zostaje spłaconych.

— Najwięcej długów jest spłacanych w 2. i 6. miesiącu po dopisaniu — mówi rzecznik KRD. Baza BIG coraz bardziej pęcznieje. Np. Rejestr Dłużników ERIF na koniec czerwca br. zanotował 1,2 mln wpisów, a od lipca do października ich liczba przekroczyła 1,3 mln zł. Wartość spraw to ponad 6,4 mld zł.

Ile to kosztuje

Każde biuro ma swój indywidualny cennik. Np. pobranie raportu o własnej firmie z BIG InfoMonitora kosztuje 6,50 zł, sprawdzenie innej firmy 79 zł, przekazanie jednej informacji gospodarczej 129 zł, a aktualizowanie takiej informacji jest bezpłatne. Biuro oferuje także miesięczne abonamenty. Najtańszy kosztuje 250 zł, a najdroższy 800 zł. W cenie 250 zł przedsiębiorca ma m.in. 8 darmowych wpisów do rejestru i 2 darmowe sprawdzenia kontrahentów.

Za 800 zł wpisów jest 30, a sprawdzeń 45. W KRD miesięczny abonament kosztuje od 200 do 990 zł. W przypadku najtańszego jeden raport o podmiocie można pobrać za darmo, a wpisywanie dłużników kosztuje 8 zł przez pierwsze trzy miesiące, potem 25 zł. Najdroższy zawiera już 10 bezpłatnych wpisów i 20 raportów. W cenie abonamentu w obu tych BIG jest m.in. dopisywanie informacji o wywiązywaniu się ze zobowiązań, pobieranie raportów o sobie i monitorowanie własnej firmy.

W Rejestrze Dłużników ERIF pakiety miesięczne dla MSP przy płatnościach zryczałtowanych wahają się w granicach 100-500 zł. W ramach pakietu bezpłatne jest pobranie raportu o sobie (poza pakietem to koszt 40 zł), a sprawdzenie przedsiębiorcy kosztuje kilka złotych (w ramach kart przedpłaconych 12,5 zł). Bezpłatne są pojedyncze wpisy do rejestru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu