UKE: służby trochę odpuściły Polakom

MEW
02-04-2013, 15:37

Regulator: służby pytały telekomy o dane wrażliwe w ub. roku rzadziej niż w 2011 roku. Panoptykon: służby pytają o Polaków częściej i musimy te kwestie uregulować

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podał dane, z których wynika, że służby pytały w roku 2012 o dane Polaków rzadziej niż rok wcześniej - 1,75 mln żądań to spadek o około 6 proc.

O nasze dane mogą pytać: Policja; Straż Graniczna; Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego; Służba Kontrwywiadu Wojskowego; Żandarmeria Wojskowa; Centralne Biuro Antykorupcyjne; wywiad skarbowy; Służba Celna; sądy i prokuratorzy.
„To duże zaskoczenie, gdyż zapytane o to samo policja i służby przyznają się do złożenia w minionym roku ponad 2,13 mln zapytań – o ponad 200 tys. więcej niż rok wcześniej. O ile w poprzednich latach pewne było przynajmniej to, że skala retencji rośnie, o tyle dziś jedynym pewnikiem jest to, że przepisy dotyczące retencji danych w Polsce wymagają szybkich i gruntownych zmian” – podała fundacja Panoptykon.
Jak podaje UKE, w 2012 roku odmówiono udzielenia odpowiedzi na 44,5 tys. żądań uprawnionych podmiotów, sądów i prokuratur, co stanowi 2,59 proc. ogólnej ich liczby.

Zdaniem regulatora, faktyczna liczba właściwych zapytań może być niższa – przenoszalność numerów sprawia, że urzędy pytają kilka telekomów o te same informacje.

„Powstaje wrażenie, jakby jedni liczyli w kilogramach, a drudzy w uncjach, tylko że taki sposób szyfrowania informacji o działaniu policji i służb powoduje ogromny zamęt i ma niewiele wspólnego ze standardami funkcjonowania państwa prawa” – mówi cytowana w komunikacie Katarzyna Szymielewicz, prezes Fundacji Panoptykon.

Rozwiązania regulujące uprawienia policji i służb w zakresie dostępu do danych telekomunikacyjnych zakwestionował Rzecznik Praw Obywatelskich i sprawa czeka na rozpatrzenie przez Trybunał Konstytucyjny.

Zdaniem Fundacji Panoptykon, liczba zapytań odnotowywanych przez operatorów systematycznie rośnie. W 2009 roku było to nieco ponad milion zapytań, w 2010 - 1,3 mln, w 2011 - 1,85 mln.

Panoptykon podaje, że w 2012 roku większość zapytań stanowiły tzw. zapytania abonenckie – czyli kto jest stroną umowy z operatorem (44 proc). Na drugim miejscu znalazły się wykazy połączeń, czyli billingi (42 proc). Pytania o geolokalizację – czyli dane ze stacji logowania BTS – stanowiły 9 proc zapytań. Pozostałe zapytania, np. dotyczące adresu IP, to 6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / UKE: służby trochę odpuściły Polakom