UKE ukarał TP za bezprawne przetwarzanie danych abonenta

13-08-2007, 17:37

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) nałożył w poniedziałek na Telekomunikację Polską (TP) karę 20 tys. zł za naruszenie przepisów o zasadach przetwarzania danych abonenta - poinformował UKE na swoich stronach internetowych.

Rzecznik prasowy TP Jacek Kalinowski poinformował w poniedziałek PAP, że spółka zdecyduje o ewentualnym odwołaniu się od decyzji UKE o karze, po zapoznaniu się z jej uzasadnieniem.

Według Urzędu, TP bezprawnie przetwarzała objęte tajemnicą telekomunikacyjną dane abonenta - imię, nazwisko oraz adres zamieszkania. Dane te TP zamieściła w spisie abonentów, czyli udostępniła je publicznie. UKE zwraca uwagę, że nastąpiło to z naruszeniem Prawa telekomunikacyjnego, tj. bez uzyskania zgody abonenta na przetwarzanie jego danych osobowych.

Prawo telekomunikacyjne przewiduje w takich sytuacjach wydanie przez prezesa UKE decyzji o nałożeniu kary pieniężnej w maksymalnej wysokości do 3 proc. przychodów kontrolowanego przedsiębiorstwa.

W ocenie prezesa UKE, wysokość nałożonej na TP kary uwzględnia fakt, iż naruszenie miało jednostkowy charakter.

Według Kalinowskiego, postępowanie UKE zostało wszczęte na wniosek byłego pracownika Telekomunikacji, którego dane zostały ujawnione w książce telefonicznej. Ujawnienie tych danych było następstwem błędu innego pracownika zatrudnionego w TP, wyjaśnił rzecznik.

Poinformował też, że TP zawarła ugodę ze skarżącym, ale mimo to, UKE nałożył karę na spółkę. "Telekomunikacja Polska po zapoznaniu się z uzasadnieniem decyzji UKE, a zwłaszcza z wyjaśnieniem dlaczego pomimo zawarcia ugody TP jest karana, podejmie decyzję w sprawie odwołania się" - wyjaśnił Kalinowski.

Za podobne naruszenie przepisów w zakresie tajemnicy telekomunikacyjnej prezes UKE ukarał 8 sierpnia br. innego operatora - PTK Centertel (kara również wyniosła 20 tys. zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / UKE ukarał TP za bezprawne przetwarzanie danych abonenta