UKFiT KREUJE POPYT NA ŚCIANKI WSPINACZKOWE

Grzegorz Zięba
opublikowano: 01-07-1999, 00:00

UKFiT KREUJE POPYT NA ŚCIANKI WSPINACZKOWE

W Polsce powstanie wkrótce 300 sztucznych obiektów dla miłośników gór

ZAMIAST DRABINEK: Już wkrótce ścianki wspinaczkowe zastąpią w szkole nudne drabinki — uważa Michał Szymański z firmy Monolit. fot. Borys Skrzyński

Choć sport wspinaczkowy zyskuje coraz większą popularność, to nie każdy jednak ma czas, aby wyjeżdżać co tydzień w Tatry. Dla tych, którzy mają daleko do prawdziwych skalnych ścian, buduje się sztuczne ścianki wspinaczkowe. Rynek na „góry w mieście” rośnie z każdym sezonem. Barierą dla części instytucji są finanse: najdroższy polski obiekt kosztował 250 tys. złotych.

Zajęcia na ściankach wspinaczkowych są we Francji jednym z obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego. Praktycznie każda szkoła, szczególnie w rejonach słynących ze sportów wspinaczkowych, posiada ściankę, na której uczniowie mogą trenować podstawy alpinizmu. Również istnieją liczne komercyjne ośrodki sportowo-rekreacyjne, udostępniające taką formę rozrywki.

— W Polsce sztuczne ścianki istnieją od kilkunastu lat. Powstawały głównie z inicjatywy środowisk alpinistycznych i były raczej objawem radosnej twórczości różnych zapaleńców. Takie z prawdziwego zdarzenia buduje się dopiero od trzech, może czterech lat — twierdzi Michał Szymański z firmy Monolit, wykonującej sztuczne ściany wspinaczkowe.

UKFiT łaskawy

Popularność tego sportu dawno wyszła ze ścisłych kręgów alpinistycznych. Coraz więcej takich konstrukcji powstaje na wydziałach AWF, w różnych szkołach czy w klubach fitness.

— Wraz z UKFiT udało mi się wdrożyć program „W każdej szkole sztuczna ścianka”. Departament sportu sfinansował już 10 takich ścian. Wkrótce powstaną następne — mówi Wacław Sonecki, członek komisji szkoleń Polskiego Związku Alpinizmu.

— W Polsce powstało już około 50 ścian. Liczymy, że w najbliższych latach rynek przyjmie około dwustu-trzystu takich obiektów. Zainteresowanie jest bardzo duże, ale w tych analizach musimy uwzględnić również realia finansowe. Liczy się tutaj również skala przedsięwzięcia. Ścianka ściance nie równa. Mogą to być całe kompleksy wspinaczkowe, jak i niewielkie fragmenty przyczepione gdzieś w rogu sali gimnastycznej — tłumaczy Michał Szymański.

Cena takiej inwestycji nie jest mała. Średnio można zamówić sensowną konstrukcję w granicach od 100 do 400 tys. zł. Bardzo małą i ubogą można od biedy skalkulować w granicach 20 tys. zł. Do tej pory najdroższa ścianka została postawiona na terenie katowickiej AWF, a jej koszt wyniósł 250 tys. zł. Jednak cały czas jest modernizowana i wartość tego przedsięwzięcia z pewnością już jest znacznie wyższa.

— Sztuczna ścianka wspinaczkowa nie jest rzeczą tanią. Same wymogi bezpieczeństwa wymuszają odpowiednie konstrukcje, które niestety muszą kosztować — uważa Michał Szymański.

Na świecie stawia się nawet obiekty 40- i 50-metrowe. Ich koszt dochodzi do 200 tys. USD. Stawia je kilka dużych wyspecjalizowanych firm, które od lat opanowały ten rynek na Zachodzie. Jednak na razie rodzimi producenci nie obawiają się konkurencji z zagranicy. Uważają, że są znacznie tańsi od zachodnich potentatów. Nie boją się również tego, że rynek ścianek szybko wyczerpie swoje możliwości.

Francuski przykład

— Ten sposób aktywności sportowej staje się coraz bardziej popularny. W szkołach można zastąpić ściankami wspinaczkowymi basen, którego budowa jest dwadzieścia razy droższa — mówi Wacław Sonecki.

Duże zapotrzebowanie może być wkrótce na niewielkie konstrukcje, imitujące skałki dla najmłodszych dzieci. Są one ostatnio przebojem we francuskich przedszkolach i placach zabaw.

— Nie wierzymy, że szybko wyczerpie się popyt na takie obiekty. Nie ukrywam, że chcemy także próbować wejść z naszym produktem na zagraniczne rynki — opowiada Michał Szymański.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zięba

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / UKFiT KREUJE POPYT NA ŚCIANKI WSPINACZKOWE