Układ GetBacku najwcześniej 15 lutego

opublikowano: 23-01-2019, 22:00

Kurator obligatariuszy poparł propozycje układowe zarządu spółki. Może to jednak nie wystarczyć do przyjęcia układu.

Planowane na piątek 25 stycznia ogłoszenie wyników głosowania na propozycjami układowymi GetBacku nie kończy procedury. Wynik głosowania musi zatwierdzić sąd i to nie w osobie sędziego-komisarza. Zakładając, że nastąpi to w poniedziałek 28 stycznia 2019 r. i decyzja zostanie natychmiast przekazana do publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym to raczej nie ukaże się w nim wcześniej niż w piątek 1 lutego. Od tego momentu będzie biegł czas pozwalający na uprawomocnienie się układu. Jeśli przez dwa tygodnie nikt go nie zaskarży, to układ zacznie obowiązywać 15 lutego 2019 r. W podstawowym wariancie głosowanych propozycji oznacza to, że pierwsze pieniądze obligatariusze niezabezpieczeni otrzymają w sierpniu 2020 r. Będzie to 50 zł z każdych 10 tys. zł jakie wydali na obligacje windykatora.

Przewidywanie czy układ zostanie zatwierdzony przez sąd lub czy nikt go nie zaskarży jest jak wróżenie z fusów. Wątpliwości może budzić np. sam sposób liczenia głosów.

Grupa obligatriuszy dopuszczona do samodzielnego udziału w głosowaniu dysponowała zobowiązaniami windykatora na kwotę ponad 330 mln zł. Mimo że było ich 141 największą pulą zobowiązań windykatora dysponował więc kurator obligatariuszy. Głosował on w grupie 1., obejmującej większość detalicznych nabywców papierów dłużnych, oraz grupach 2. i 3. Grupa 2. obejmuje nabywców obligacji zabezpieczonych na majątku jednostek zależnych Getbacku (część takich obligacji mogła trafić do inwestorów indywidualnych), a 3. — podmioty zależne od GetBacku, które kupiły jego obligacje.

— W każdej grupie głosowałem za układem. Każde inne rozwiązanie byłoby niewłaściwe. Ubolewam jednak, że rada wierzycieli nie wypracował wspólnego stanowiska z nadzorcą sądowym — mówi Kamil Hajduk, kurator obligatariuszy.

Wyjaśnia, że choć wykonując głos z obligacji masowo sprzedawanych inwestorom detalicznym dysponował zdecydowaną przewagą liczbową wierzycieli i kwot zobowiązań jakie za nimi stoją, to nie przesądza to jeszcze o wyniku głosowania. By układ został przegłosowany, „za” musiała się wypowiedzieć większość w każdej grupie wierzycieli, a głosy kuratora koncentrowały się w grupie 1.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu