UKNF odpowiada obligatariuszom GetBacku

opublikowano: 29-11-2018, 08:05

UKNF w specjalnym oświadczeniu podkreśla, że część postulatów, formułowanych w pismach Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack SA wymusza na organie nadzoru podejmowanie czynności z naruszeniem przepisów prawa.

Jak dodano, informacje o środkach prawnych podjętych przez KNF wobec spółki GetBack oraz Idea Bank zostały podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej KNF, ale inne - ze względu na rygorystyczne przepisy dotyczące tajemnicy zawodowej - nie mogły zostać ujawnione.

"Urząd KNF wskazuje, że żądania wysuwane przez władze Stowarzyszenia dotyczące natychmiastowego upublicznienia dokumentów z postępowań przeprowadzonych przez Komisję, nie mogą być zrealizowane inaczej niż poprzez ich przekazanie właściwym organom państwa, które jako jedyne są do ich otrzymania uprawnione. Należy zauważyć, że sam fakt wykonywania sprecyzowanych typów czynności nadzorczych względem podmiotów nadzorowanych nie jest możliwy do ujawnienia, ze względu na obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej, zaś ujawnienie informacji prawnie chronionych wbrew przepisom prawa naraża urzędników UKNF na odpowiedzialność karną" - dodano.

Zdaniem UKNF, wezwania przedstawicieli Stowarzyszenia nie znajdują podstawy prawnej i powodują mylne wrażenie, że Komisja nie chce umożliwić obligatariuszom dochodzenia ich roszczeń.

"Rozumiejąc trudną sytuację obligatariuszy oraz ich niepokój potęgowany dodatkowo procedurami prawnymi, a także ograniczeniem w dostępie do informacji wynikającym z przepisów prawa UKNF zwraca uwagę, że publiczne stygmatyzowanie przez przedstawicieli Stowarzyszenia Urzędu KNF, w tym jego konkretnych departamentów (...) oraz poszczególnych urzędników, nie przyczynia się do osiągnięcia celu, jakim jest pełne wyjaśnienie sprawy" - głosi komunikat UKNF.

26 listopada napisaliśmy w "Pulsie Biznesu", że Urzędnikom nadzoru nad rynkiem finansowym nie podoba się, że poszkodowani wytykają ich bierność. 

„Urząd KNF nie widzi obecnie przestrzeni do konstruktywnej i merytorycznej rozmowy z przedstawicielami państwa stowarzyszenia. Mając na uwadze powyższe, zorganizowanie spotkania z p.o. przewodniczącego KNF Marcinem Pachuckim będzie w najbliższym czasie niemożliwe” — napisał 22 listopada Jacek Barszczewski, dyrektor departamentu komunikacji społecznej, w odpowiedzi na propozycję spotkania z przedstawicielami Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack SA. Więcej...

Dziś pod siedzibą UKNF stowarzyszenie zaplanowało protest. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy