Ukraina: bank centralny ostrzegł przed nowym cyberatakiem

opublikowano: 18-08-2017, 13:28
aktualizacja: 18-08-2017, 13:31

Bank centralny Ukrainy ostrzegł państwowych i prywatnych kredytodawców o pojawieniu się nowego złośliwego oprogramowania, tzw. malware’u, który może zapowiadać atak podobny do tego, który w czerwcu sparaliżował globalny system, pisze Reuters.

Agencja przypomina, że 27 czerwca na skutek cyberataku sparaliżowane zostało wiele rządowych i biznesowych podmiotów na Ukrainie, po czym szybko rozszerzył się on na międzynarodowe korporacje lub firmy robiące interesy w Europie wschodniej.

Od tego czasu bank centralny w Kijowie pracował z policją i agencjami zajmującymi się cyberbezpieczeństwem nad zwiększeniem zabezpieczeń sektora bankowego, także przez szybką wymianę informacji, pisze Reuters. Agencja dowiedziała się właśnie, że 11 sierpnia bank centralny poinformował banki o pojawieniu się nowego „złośliwego” oprogramowania. Okazało się, że rozprzestrzenia się ono poprzez otwieranie załączonych do e-maili dokumentów Worda.

Bank centralny Ukrainy uznał, że charakter wykrytego  malware’u wskazuje iż ma on służyć do masowego cyber-ataku na sieci korporacyjne ukraińskiego biznesu.

Państwowa cyberpolicja oraz Rada Bezpieczeństwa i Obrony ogłosiły, że Ukraina może być celem ataku 24 sierpnia kiedy będzie obchodzona rocznica ogłoszenia niepodległości kraju w 1991 roku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Ukraina: bank centralny ostrzegł przed nowym cyberatakiem