Ukraina: Będą dodatkowe ekspertyzy ws. ropociągu Odessa-Brody

Polska Agencja Prasowa SA
17-08-2006, 15:47

Władze Ukrainy zamierzają przeprowadzić dodatkowe ekspertyzy dotyczące wykorzystania naftociągu Odessa-Brody i określenia w jakim kierunku ma nim płynąć ropa naftowa - oświadczył w czwartek ukraiński wicepremier Andrij Klujew.

Władze Ukrainy zamierzają przeprowadzić dodatkowe ekspertyzy dotyczące wykorzystania naftociągu Odessa-Brody i określenia w jakim kierunku ma nim płynąć ropa naftowa - oświadczył w czwartek ukraiński wicepremier Andrij Klujew.

Podkreślił, że o sposobach wykorzystania rury i możliwych terminach przesyłania za jej pomocą surowca znad Morza Czarnego w kierunku Unii Europejskiej będzie można mówić tylko po ukończeniu ekspertyz. Ekspertyzy w najbliższym czasie przeprowadzi specjalna komisja - zapowiedział Klujew.

Naftociąg Odessa-Brody, biegnący z portu Odessa nad Morzem Czarnym do miejscowości Brody na zachodzie Ukrainy, w pobliżu granicy z Polską, został ukończony w 2002 roku. Według dotychczasowych planów linia przesyłowa miała być przedłużona do Polski. Uruchomienie rurociągu Brody-Płock do transportu ropy naftowej ze złóż Morza Kaspijskiego miałoby zdywersyfikować dostawy tego surowca do Polski i częściowo uniezależnić nasz kraj, a także Ukrainę, od dostaw z Rosji.

Według wicepremiera Klujewa, dopóki eksperci nie skończą pracy nie można mówić o przyszłości ropociągu, o tym w jaki sposób on będzie funkcjonował i czy zostanie rozbudowany.

"Eksperci powinni powiedzieć: (czy) na obecnym rynku (paliw) lepsza jest taka, czy inna trasa (rurociągu), lepiej ukończyć go, czy nie, kto będzie dostarczał ropę, kto będzie ją sprzedawał i zużywał" - powiedział Klujew na konferencji prasowej w Kijowie.

"Trzeba, by eksperci określili i wyjaśnili, na ile to się opłaca. Kiedy to zostanie zrobione, wtedy będzie można wyciągnąć jakieś wnioski: dwa lata, trzy lata, 10 lat, albo czy (ropociąg) w ogóle nie będzie pracował" - zauważył Klujew.

Wcześniej ukraiński minister ds. paliw i energetyki Jurij Bojko wyraził opinię, że wykorzystywany obecnie do transportu rosyjskiej ropy z Brodów do Odessy rurociąg w ciągu dwóch lat będzie można wykorzystać do przesyłania surowca do UE, kiedy pojawią się dodatkowe możliwości dostaw z Kazachstanu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ukraina: Będą dodatkowe ekspertyzy ws. ropociągu Odessa-Brody