Ukraina decyduje o użyciu armii

PAP
opublikowano: 13-04-2014, 11:05

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozpoczyna szeroką akcję antyterrorystyczną, w której zostaną użyte także siły zbrojne - oświadczył w niedzielę pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

Przekazał, że decyzję tę podjęła Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) w związku z działaniami prorosyjskich separatystów na wschodzie kraju, gdzie zajmowane są siedziby instytucji państwowych.

"Robiliśmy wszystko, by uniknąć ofiar w ludziach, ale gotowi jesteśmy odeprzeć wszelkie próby wtargnięcia, destabilizacji oraz działania terrorystyczne prowadzone z bronią w ręku. RBNiO podjęła decyzję o rozpoczęciu szerokiej operacji antyterrorystycznej z użyciem Sił Zbrojnych Ukrainy. Nie pozwolimy Rosji na powtórzenie krymskiego scenariusza we wschodniej Ukrainie" - ogłosił Turczynow w posłaniu do narodu.

P.o. prezydenta dał separatystom czas na złożenie broni do poniedziałku i oświadczył, że jeśli to uczynią, obejmie ich amnestia.

"Ludzie, którzy nie strzelali do naszych milicjantów i którzy złożą broń oraz opuszczą okupowane budynki administracyjne do poniedziałku rano, zgodnie z podpisanym przeze mnie dekretem otrzymują gwarancje, że unikną kary" - powiedział.

Turczynow obarczył jednocześnie Rosję winą za śmierć człowieka, który zginął w niedzielę podczas prowadzonej przez SBU akcji przeciwko separatystom w Słowiańsku w obwodzie donieckim. Według ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa zmarły to oficer SBU. W wyniku tej akcji rannych zostało dziewięć osób. Ta krew "została przelana w wojnie, którą prowadzi przeciwko Ukrainie Federacja Rosyjska" - podkreślił.

"Agresor nie zatrzymał się, nadal organizuje zamieszki na wschodzie kraju. To nie jest wojna między Ukraińcami. Jest to sztucznie wywołana sytuacja konfliktu, której celem jest unicestwienie Ukrainy. Ale to osłabia naszych wrogów. Rosja jest potępiana przez cały cywilizowany świat" - oświadczył Turczynow.

P.o. prezydenta zaapelował do Ukraińców o zjednoczenie w związku z agresją sąsiedniego państwa i ocenił, że Rosja nie chce dopuścić do zaplanowanych na maj wcześniejszych wyborów prezydenckich.

"Zwracam się do każdego Ukraińca: w obliczu agresji zewnętrznej powinniśmy się zjednoczyć. Każdy powinien robić co tylko może, by powstrzymać panikę oraz wciąganie społeczeństwa w konflikt obywatelski. Tylko razem, wspierając się nawzajem, możemy pokonać obecne problemy" - podkreślił Turczynow.

Wcześniej w niedzielę:

Prorosyjscy separatyści otworzyli ogień do żołnierzy sił specjalnych uczestniczących w operacji odbicia posterunku milicji w Słowiańsku w obwodzie donieckim na wschodniej Ukrainie – oświadczył w niedzielę minister spraw wewnętrznych tego kraju Arsen Awakow.

Media donoszą, że podczas akcji zostało rannych trzech żołnierzy oddziałów specjalnych. Ucierpieć miała także podobna liczba separatystów.

„Przekażcie wszystkim cywilom, by opuścili centrum miasta. Niech nie wychodzą z mieszkań i nie podchodzą do okien. Separatyści bez żadnych rozmów otworzyli ogień do podchodzących do nich oddziałów sił specjalnych” – napisał Awakow na swoim Facebooku.

Ekspert wojskowy z ruchu „Informacyjny Opór” Dmytro Tymczuk poinformował z kolei, że po stronie separatystów prorosyjskich w Słowiańsku zauważono rosyjskich żołnierzy.

„Dane operacyjne grupy +Informacyjny Opór+ wskazują, że wśród ludzi, którzy zajęli miejski komisariat milicji w Słowiańsku są żołnierze oddziałów specjalnych rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU” – przekazał.

Oficer SBU zabity podczas akcji przeciwko separatystom

Oficer Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) został zabity, a pięciu innych zostało rannych podczas akcji przeciwko prorosyjskim separatystom w Słowiańsku w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - poinformował w niedzielę minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow.

"Słowiańsk. Zabici i ranni po obu stronach. Z naszej strony - oficer SBU. Ranny szef centrum antyterrorystycznego SBU i cztery inne osoby. Ze strony separatystów nieustalona liczba" - oświadczył Awakow na Facebooku, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Ukraina decyduje o użyciu armii