Ukraina i Rosja uzgodniły 15-letni program współpracy w transporcie ropy

opublikowano: 18-08-2004, 18:39

Ukraina i Rosja uzgodniły w środę w Soczi 15-letni program współpracy w przesyłaniu przez ukraińskie terytorium rosyjskiej ropy naftowej. Strona rosyjska zobowiązała się do transportowania ukraińskimi rurociągami do 85 mln ton ropy rocznie, wykorzystując przy tym w pełni moce nie używanego dotychczas naftociągu Odessa-Brody.

Porozumienie w tej sprawie podpisali premierzy Rosji i Ukrainy Michaił Fradkow i Wiktor Janukowycz w obecności prezydentów obu państw Władimira Putina i Leonida Kuczmy.

Zgodnie z dokumentem, w przypadku zwiększenia rosyjskiego tranzytu na Ukrainie zostaną zbudowane nowe rurociągi. Ponadto porozumienie przewiduje, że jeśli żadna ze stron nie wniesie zastrzeżeń, umowa będzie automatycznie przedłużona na następne 15 lat.

W ubiegłym roku tranzyt rosyjskiej ropy przez terytorium Ukrainy wyniósł ponad 60 mln ton.

Komentując zawarte w Soczi porozumienie prezydent Kuczma powiedział, że nosi ono strategiczny charakter i kończy dyskusję o kierunkach przesyłania rosyjskiej ropy naftowej.

"Dla nas jest to długoterminowa perspektywa stabilnej pracy naszych rurociągów tranzytowych i pewność, że będą wykorzystywane, modernizowane i rozbudowywane" - powiedział Kuczma.

Wcześniej strona ukraińska planowała, że oddany niedawno do użytku ropociąg Odessa-Brody będzie służył do transportowania kaspijskiej ropy do Polski i dalej na zachód Europy. Docelowo jego moce przesyłowe miały wzrosnąć z 9 do 45 milionów ton rocznie. W lipcu Rosjanom udało się nakłonić Kijów do zmiany decyzji i rurociągiem popłynie ropa z Brodów do Odessy.

W środę w Soczi premierzy Fradkow i Janukowycz podpisali też porozumienie o współpracy w transporcie gazu, które przewiduje m.in. budowę gazociągu Bohorodczany-Użhorod. Pozwoli to na zwiększenie tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ukraina i Rosja uzgodniły 15-letni program współpracy w transporcie ropy