Ukraina na dwa sposoby

Marcin Goralewski
opublikowano: 14-12-2006, 00:00

Potencjał nowej fabryki skłania Wawel do ekspansji za granicą. Szansę widzi w produkcji i budowie sieci sprzedaży na Wschodzie.

Zarząd Wawelu, notowanego na giełdzie producenta słodyczy, nie zasypia gruszek w popiele. Po przeniesieniu produkcji do podkrakowskich Dobczyc planuje kolejne inwestycje.

Spółka spłaca inwestycję, zyskując pieniądze z bieżącej działalności oraz sprzedanych nieruchomości w Krakowie.

— Teraz musimy wykorzystać potencjał nowego zakładu. Chodzi m.in. o dopasowanie asortymentu do potrzeb rynku — dodaje Dariusz Orłowski, prezes Wawelu.

Wzrost organiczny nie zaspokaja jednak apetytów. Jedynym rozwiązaniem są przejęcia. Problem w tym, że brakuje firm do konsolidacji. Mieszko, też giełdowy producent słodyczy, przez długi czas szukał partnera. Bezskutecznie. Jedynie Jutrzence, trzeciej firmie z branży na giełdzie, udało się przejąć Goplanę.

Pozostaje ekspansja zagraniczna.

— Interesuje nas Wschód — Ukraina i Rosja to dobre rynki. Myślimy i o dystrybucji, i produkcji — informuje prezes Wawelu.

Analitycy chwalą pomysły giełdowej spółki.

— Plany ekspansji na Ukrainie dobrze są postrzegane przez rynek. Spodziewam się, że tempo wzrostu np. spożycia słodyczy jest tam znacznie wyższe niż u nas. Tańsza jest też siła robocza — komentuje Dorota Puchlew, analityk BDM PKO BP.

Plany zarządu na bieżąco ocenia rada nadzorcza. Konkretów można spodziewać się na początku przyszłego roku. Wawel liczy także na wzrost sprzedaży po nawiązaniu ściślejszych kontaktów handlowych z Hostą International, branżowym akcjonariuszem.

— Nasze produkty trafią do sieci sprzedaży na Zachodzie. Sami rozwijamy sprzedaż w USA — mówi Dariusz Orłowski.

Wawel liczy na dobre wyniki w czwartym kwartale. Biorąc pod uwagę sezonowość sprzedaży — to czas żniw. Po trzech kwartałach spółka zarobiła netto 37 mln zł przy 167 mln zł ze sprzedaży. Będzie dywidenda?

— Wolałbym, aby akcjonariusze przeznaczyli zysk na planowane inwestycje — odpowiada Dariusz Orłowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu