Ukraina: Ptasia grypa - stan wyjątkowy na Krymie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-12-2005, 22:48

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko wprowadził w sobotę stan wyjątkowy w pięciu miejscowościach na Krymie, w których stwierdzono u drobiu wirusa ptasiej grypy.

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko wprowadził w sobotę stan wyjątkowy w pięciu miejscowościach na Krymie, w których stwierdzono u drobiu wirusa ptasiej grypy.

Dekret w tej sprawie Juszczenko podpisał wieczorem, po posiedzeniu specjalnej komisji, która ma czuwać nad nierozprzestrzenianiem się ptasiej grypy.

Ukraińska specjalistka ze służb weterynaryjnych z regionu Krymu powiedziała wcześniej, że wirus grypy wykryty u ptaków domowych na Ukrainie może być tym najbardziej niebezpiecznym, a więc śmiertelnym również dla ludzi.

"To jedna z najniebezpieczniejszych odmian (wirusa)" - powiedziała Maria Truchanowska, wyjaśniając, że "wirus działa tak szybko, że zabija nim dojdzie do zmian organów wewnętrznych". "To jak porażenie prądem" - dodała. Nie podała jednak nazwy wirusa, który wywołał ptasią grypę w trzech rejonach (powiatach) Krymu.

Badania wykazały obecność wirusa szczepu H5 w hodowli kurcząt i gęsi w rejonach niżniegorskim, sowietskim i dżankojskim. Jest to pierwszy przypadek wykrycia ptasiej grypy na Ukrainie.

Do wykrycia wirusa doszło, gdy w piątek w hodowlach drobiu na Krymie masowo zaczęły ginąć ptaki. W ciągu jednego dnia padło ponad 1600 kurcząt, gęsi, kaczek i indyków.

W sobotę wieczorem, po naradzie specjalnej komisji przeciwepidemiologicznej, w pięciu wsiach, w których został wykryty wirus, wprowadzono kwarantannę. W niedzielę rozpocznie się tam akcja likwidacji ptactwa. Mają wziąć w niej udział żołnierze wojsk wewnętrznych.

Jak powiedział dziennikarzom minister rolnictwa Ukrainy Ołeksandr Baraniwski, ptaki zostaną wybite w promieniu od miejsc, gdzie wykryto obecność wirusa. W strefie położonej w odległości prowadzona będzie obserwacja.

Według ministra, w najbliższym czasie zostanie wydane rozporządzenie dotyczące dostarczenia mieszkańcom zagrożonych chorobą miejscowości środków medycznych i towarów spożywczych. Planuje się wprowadzenie zakazu opuszczania i wjazdu do wsi, w których wykryto wirusa.

Baraniwski oświadczył, że środki zapobiegające rozprzestrzenieniu ptasiej grypy zostaną wprowadzone na terytorium całego kraju. Poinformował także o utworzeniu sztabu kryzysowego, na którego czele stanął minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy Wiktor Bałoha.

Informacje o pojawieniu się na Krymie ptasiej grypy nie wywołały dotychczas paniki wśród mieszkańców półwyspu. Dziennikarka jednej z krymskich radiostacji Natalia Alczikowa powiedziała PAP, że życie na Krymie toczy się normalnie. "Przejawów paniki nie widać" - podkreśliła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Ukraina: Ptasia grypa - stan wyjątkowy na Krymie