Ukraina zaszkodziła mBankowi

ET
opublikowano: 30-07-2014, 18:13

Konflikt rykoszetem uderzył w bank, który zawiązał rezerwy na kredyty klientów obecnych na wschodnich rynkach.

Półroczne wyniki mBanku rynek przyjął z mieszanymi uczuciami. Generalnie są dobre, ale dobre samopoczucie mąci nieprzyjemna niespodzianka – odpisy na kredyty. Tak samo było w przypadku Millennium. Inne jest natomiast tłumaczenie. Cezary Stypułkowski, szef mBanku wyjaśnia, że powodem są wydarzenia za wschodnią granicą i ryzyka związane z ich wpływem na klientów korporacyjnych.
W konsekwencji koszty ryzyka wzrosły do 88 p.b. w II kwartale z 51 p.b. w I. Netto odpisy wyniosły 155 mln zł, co licząc kwartał do kwartału, oznacza wzrost o 74 proc.
Jaromir Szortyka, analityk DM PKO BP zalicza te odpisy do kategorii zdarzeń o charakterze jednorazowym, co zresztą sugeruje sam bank. Zarząd zapowiada, że w kolejnych kwartałach koszty ryzyka powinny kształtować się w granicach 70 p.b.
Z dobrych wiadomości trzeba odnotować wysoką dynamikę przychodów banku, które w II kwartale przekroczyły 1 mld zł i wzrosły o 7 proc. licząc kwartał do kwartału. W górę poszły przychody odsetkowe (4,4 proc. w ujęciu kwartalnym) oraz prowizyjne (0,9 proc.). Koszty rosły wolniej – o 5,7 proc. osiągając poziom 455 mln zł. Zysk banku w tym okresie wyniósł 324 mln zł, wobec 278 mln zł przed rokiem. W całym półroczu wynik netto przekroczył 622 mln zł (603 mln zł przed rokiem).
Jaromir Szortyka prognozuje zbliżone wyniki w II półroczu.

Wyświetl galerię [1/2]

Cezary Stypułkowski, prezes mBanku [FOT. WM]

- Spodziewam się kontynuacji dobrych trendów po stronie przychodowej. Koszty ryzyka nie powinny rosnąć. Wyższe będą koszty operacyjne ze względu na spodziewaną większą aktywność marketingową związaną z uruchomieniem projektu z Orange. Kluczowe jest pytanie o stopy procentowe. Obniżka może mieć negatywny wpływ na marżę odsetkową, szczególnie w I kwartale po cięciach stóp – mówi analityk DM PKO BP.

Jego scenariusz bazowy, nieuwzględniający spadku stóp, zakłada 1,343 mln zł zysk netto mBanku w 2014 r.

- 1,3 mld zł jest w zasięgu banku, zakładając utrzymanie obecnych tendencji w zakresie przychodów – komentuje Cezary Stypułkowski.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Ukraina zaszkodziła mBankowi