Ukraińcy wracają do pracy w Polsce

opublikowano: 10-04-2018, 22:00

Nie grozi nam odpływ pracowników ze Wschodu. Większość z nich chce ponownie przyjechać do naszego kraju.

Emigrację zarobkową najczęściej rozpatruje się z punktu widzenia korzyści ekonomicznych. Jednak dla pracowników z Ukrainy najważniejszym powodem przyjazdu do Polski jest bliskość geograficzna, która pozwala na częste odwiedziny rodziny — wynika z raportu Personnel Service o imigracji zarobkowej w I połowie 2018 r. Ukraińców przyciąga do nas również atrakcyjne wynagrodzenie i niska bariera językowa.

— Finanse są jednym z najważniejszych powodów emigracji.Kiedy jednak wybieramy docelowe miejsce wyjazdu, dochodzą argumenty emocjonalne. Zostawiając swoją rodzinę i znajomych, zastanawiamy się m.in. nad tym, jak łatwo będzie nam do nich wrócić w razie potrzeby. Widać to wyraźnie w naszym badaniu. Pracownicy z Ukrainy decydują się na pracę w Polsce, bo mają do nas blisko — mówi Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service.

Ale zaraz dodaje, że zarobki też są ważne — a w Polsce Ukrainiec zarobi nawet czterokrotność pensji, jaką dostałby w rodzinnym kraju. Ponadto aż 62 proc. ankietowanych Ukraińców deklaruje, że w najbliższym czasie zamierza ponownie odwiedzić Polskę w celach zarobkowych. Chęć powrotu pokazuje, że pracownicyzza wschodniej granicy dobrze się u nas czują. Z badania wynika również, że Ukraińców pracujących w Polsce jest już tak dużo, że pracodawcom łatwo ich znaleźć. Aż 36 proc. firm w takim przypadku prosi o pomoc osoby ze Wschodu, które obecnie są w Polsce, a 35 proc. przedsiębiorstw szuka pracowników przy pomocy agencji zatrudnienia. Natomiast odpowiednio 15 proc. i 14 proc. stara się znaleźć pracowników poprzez ukraińskie serwisy internetowe i social media. Najmniej pracodawców korzysta z usług urzędów pracy — 13 proc. firm poszukuje kandydatów przy pomocy polskich pośredniaków, a jedynie 5 proc. posiłkuje się ich ukraińskimi odpowiednikami. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu