Ukraińska huta Kryworiżstal sprzedana krajowym inwestorom

opublikowano: 14-06-2004, 15:41

PAP: Zarejestrowane w Kijowie konsorcjum Związek Inwestycyjno-Metalurgiczny zwyciężyło w przetargu na prywatyzację największego na Ukrainie kombinatu metalurgicznego Kryworiżstal - ogłosił w poniedziałek Fundusz Majątku Państwowego (ministerstwo prywatyzacji) Ukrainy.

Opozycja, która wypowiadała się przeciwko prywatyzacji kombinatu na kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi, uważa, że przetarg został przeprowadzony z naruszeniem prawa i zapowiada odwołanie się do sądu.

Stworzony przez kijowską i doniecką grupy przemysłowe Związek Inwestycyjno-Metalurgiczny zapłaci za kupno 93 procent akcji huty 4,3 mld hrywien (około 800 mln dolarów). Międzynarodowa grupa LNM, która m.in. bierze udział w prywatyzacji Huty Częstochowa, proponowała za ten sam pakiet 6 mld hrywien (ponad 1 mld dolarów), poinformowała telewizja "5 Kanał".

Kijowsko-donieckie konsorcjum zostało powołane niedawno z myślą właśnie o prywatyzacji Kryworiżstali. Stoją za nim dwaj znani oligarchowie: Rinat Achmetow z Doniecka i zięć prezydenta Ukrainy, Wiktor Pinczuk.

Były przewodniczący Funduszu Majątku Państwowe Jurij Jechanurow powiedział kilka dni temu, że prywatyzację Kryworiżstali przygotowywano w pośpiechu, aby zdążyć przed październikowymi wyborami prezydenckimi. Według niego, w normalnych warunkach przygotowanie takiej procedury zajmuje blisko dwa lat, natomiast w przypadku Kryworiżstali - zaledwie kilka miesięcy.

Jechanurow uważa też, że państwo mogło uzyskać za hutę nawet 8 mld hrywien (1,5 mld dolarów).

Opozycja opowiadała się za ogłoszeniem moratorium na prywatyzację Kryworiżstali na okres do wyborów prezydenckich. Według jej przedstawicieli, władze przewidują, że ich kandydat może przegrać wybory, stąd nagły pośpiech z prywatyzacją huty.

Walentyna Semeniuk z parlamentarnego komitetu ds. prywatyzacji powiedziała w poniedziałek, że przetarg jest nieważny, gdyż rozstrzygnięcie nastąpiło w momencie, gdy sądy rozpatrują kilka skarg w tej sprawie.

Przetarg na kupno 93 proc. akcji kombinatu metalurgicznego zatrudniającego ponad 50 tysięcy osób rozpisano w maju. Kryworiżstal dostarcza 20 proc. produkcji metalurgicznej Ukrainy. Rocznie produkuje ponad 6 mln ton wyrobów walcowanych, około 7 mln ton stali i blisko 8 mln ton surówki. W ubiegłym roku dochód huty stanowił ponad 900 mln hrywien (ok. 170 mln dolarów).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ukraińska huta Kryworiżstal sprzedana krajowym inwestorom