Ukraiński sobowtór Bowimu

opublikowano: 11-05-2016, 22:00

Dzięki spółce wydmuszce przybysz ze Wschodu stworzył podróbkę giełdowego dystrybutora stali

Działający w branży stalowej sosnowiecki Bowim wszczął batalię prawną o nazwę. Ma ponad 20 lat historii, zarejestrowany w Urzędzie Patentowym znak słowno-graficzny „Bowim” i cztery lata obecności na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Niedawno dorobił się też nowego konkurenta — Bowimu SA (dalej Bowim SA). Bowim SA nie ma nic wspólnego z Bowimem i wbrew temu, co może sugerować nazwa, nie jest spółką akcyjną, ale z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółką akcyjną jest natomiast giełdowy Bowim. Jeśli do jego nazwy doda się skrót formy prawnej, a do nowej spółki nie, nazwy mogą brzmieć tak samo i zamieszanie gotowe — zwłaszcza że nowy Bowim SA zarejestrował działalność w tej samej branży co Bowim giełdowy.

Jacek Rożek, wiceprezes giełdowego Bowimu, twierdzi, że spółka nie odczuła na razie negatywnych konsekwencji istnienia Bowimu SA. Sądowi rejestrowemu jednak spółki już zdążyły się pomieszać.
Zobacz więcej

POMYŁKA BEZ KONSEKWENCJI:

Jacek Rożek, wiceprezes giełdowego Bowimu, twierdzi, że spółka nie odczuła na razie negatywnych konsekwencji istnienia Bowimu SA. Sądowi rejestrowemu jednak spółki już zdążyły się pomieszać. Tomasz Pikuła

R200 na początek

Bowim SA rozpoczął żywot pod nazwą R200. Jego właścicielem była warszawska spółka Proses. Sama R200 była zaś typową wydmuszką, rejestrowaną w celu odsprzedaży klientowi potrzebującemu spółki „na szybko”, bez przechodzenia przez procedurę rejestracyjną. Świadczy o tym choćby fiasko pierwszej próby rejestracji, podjętej w końcówce 2014 r.

Sąd odmówił zarejestrowania spółki, wskazując, że we wniosku Proses podał aż 60 rodzajów działalności, podczas gdy mógł wpisać tylko 10. W kolejnym wniosku Proses odpuścił sobie m.in. hodowlę zwierząt czy produkcję odzieży, pozostawiając jako główny przedmiot działalności sprzedaż wysyłkową i internetową. Pozostałą działalność miały stanowić m.in. produkcja komputerów, doradztwo informatyczne, produkcja mebli i roboty budowlane. Nie widząc już braków formalnych, sąd wpisał R200 do rejestru w lutym 2015 r. Do tego momentu wszystko było klarowne. Sytuacja zmieniła się 4 listopada 2015 r.

Tego dnia jedynym właścicielem i prezesem spółki stał się Oleksandr Szewczuk z Łucka na Ukrainie, a R200 zmieniła nazwę na Bowim SA, którego głównym przedmiotem działalności jest sprzedaż hurtowa metali i rud metali, wspierana m.in. handlem samochodami i złomem. Jeszcze tego samego dnia wniosek o zmiany w KRS trafił do sądu i 18 listopada został zaakceptowany przez Annę Fliszkiewicz, referendarza sądowego. Branża jest znana z wyłudzeń podatku VAT, giełdowy Bowim nie obawia się jednak, że jego konto obciążą cudze grzechy.

— Obie spółki mają osobowość prawną i nie wyobrażam sobie, byśmy ponieśli negatywne konsekwencje podatkowe z tytułu działania tamtej spółki. Wizerunkowo może to jednak na nas oddziaływać. Dlatego poinformowaliśmy dostawców i klientów o jej istnieniu — mówi Jacek Rożek, wiceprezes giełdowego Bowimu. Z pomyłkami z pewnością spółka musi się liczyć. Ich serię zapoczątkował sąd rejestrowy, z którym Bowim korespondował w sprawie Bowimu SA. W nagłówku listu do giełdowego Bowimu jest jego adres i nazwa… Bowim S.A. sp. z o.o.

Dyskusja z sądem

W sądzie giełdowa spółka próbowała się dowiedzieć, jak konkurent mógł uzyskać rejestrację pod taką nazwą. „Pojawia się pytanie, jak w dobie zaawansowanej informatyzacji rejestru przedsiębiorców mogło dojść do zarejestrowania takiej spółki? Jak mogło dojść do usankcjonowania działań noszących znamiona czynu nieuczciwej konkurencji w rozumieniu art. 5. ustawy z 19.04.1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (…)” — czytamy w piśmie zarządu Bowimu do warszawskiego sądu rejestrowego.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Już w pierwszym zdaniu odpowiedzi sędzia Małgorzata Kamińska stwierdziła, że „firma przedsiębiorcy powinna się odróżniać dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku”. Dalej było gorzej: „W odniesieniu do nowej firmy badanie, czy odróżnia się ona dostatecznie od firm innych przedsiębiorców, podejmowane jest z urzędu przez sąd rejestrowy w postępowaniu o dokonanie wpisu przedsiębiorcy do rejestru (lub wpisu zmiany danych). Rozwiązanie to nie usuwa całkowicie niebezpieczeństwa pojawienia się „na tym samym rynku” przedsiębiorców posługujących się podobną lub nawet identyczną firmą” — napisała sędzia Małgorzata Kamińska.

Zaznaczyła też, że ewentualne spory na tym tle rozstrzygane są na podstawie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i Kodeksu cywilnego. W marcu 2016 r. Bowim jeszcze raz napisał do sądu. Wytknął mu, że zbieżność nazw i taki sam podstawowy przedmiot działalności obu spółek powodują, że nie trzeba było prowadzić żadnych dodatkowych analiz, by stwierdzić, że coś jest nie tak. Zapytał też wprost, czy sąd zamierza to naprawić.

„(…) brak jest podstaw do podejmowania czynności z urzędu w przedmiocie zmiany firmy BOWIM SA Sp. z o.o.” — odpisała sędzia Małgorzata Kamińska. Paradoksalnie jednak Jacek Rożek jest… podobnego zdania. Uważa, że to luka prawna.

— Nie zidentyfikowaliśmy podstawy prawnej, na mocy której sąd mógłby naprawić błąd. Liczyliśmy na działanie sądu z urzędu, nie poprzez żądanie z naszej strony, ale poprzez stwierdzenie oczywistego błędu w wydawaniu rozstrzygnięcia. Bowim nie był uczestnikiem postępowania rejestrowego, a zatem nie mamy legitymacji formalnej do zaskarżania takich orzeczeń. Zwracaliśmy raczej uwagę na brak należytej staranności sądu w badaniu dopuszczalności nadania spółce takiej nazwy. Gdyby sąd wszedł do systemu ms.gov. pl, to znalazłby naszą spółkę, jej nazwę i przedmiot podstawowej działalności. W przypadku rejestracji przez internet tzw. spółki 24-godzinnej taki „numer” by

nie przeszedł, a w przypadku rejestracji w trybie klasycznym okazuje się, że może się udać — zaznacza Jacek Rożek. Bowimowi pozostało pozwanie „sobowtóra”. Domaga się od Bowimu SA zmiany nazwy i wpłaty 5 tys. zł na cel społeczny. Tylko jak tu się procesować z firmą widmem. Wysłannik giełdowego Bowimu, który pojechał pod adres Bowimu SA, przekonał się, że jest to tzw. wirtualne biuro. Jego administrator poinformował „PB”, że kontakt ze spółką się urwał. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu