Czytasz dzięki

Ułatwienia dla firm starających się o granty

opublikowano: 19-04-2020, 22:00

Finansowanie PARP luzuje kryteria konkursów z programu Polska Wschodnia. Rządowa agencja wypłaca granty znacznie szybciej niż przed wybuchem pandemii

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) proponuje nowe rozwiązania w ofercie dotacyjnej programu operacyjnego Polska Wschodnia (POPW), przeznaczonego dla przedsiębiorców z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

PARP wydłużyła terminy konkursów, szybciej wypłaca dotacje
i wprowadza zdalną kontrolę projektów – mówi Mikołaj Różycki, wiceprezes
rządowej agencji.
Zobacz więcej

NA RĘKĘ BENEFICJENTOM:

PARP wydłużyła terminy konkursów, szybciej wypłaca dotacje i wprowadza zdalną kontrolę projektów – mówi Mikołaj Różycki, wiceprezes rządowej agencji. Fot. WM

— Staramy się wpisywać z naszymi działaniami w rozwiązania tarczy antykryzysowej. Wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej uelastyczniamy zasady m.in. w POPW i idziemy na rękę przedsiębiorcom — zapowiada Mikołaj Różycki, wiceprezes PARP.

Więcej czasu

Jak podkreśla, rządowa agencja wydłużyła o kilka tygodni konkursy dotacyjne, które miały zakończyć się w kwietniu.

— Dzięki temu przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na składanie projektów. Teraz przedstawiciele biznesu koncentrują się na bieżącej działalności, robią wszystko, aby ich firmy mogły przetrwać. Tylko w niewielkim stopniu myślą o nowych rynkach, inwestycjach czy o znaczącym rozwoju produktów i usług — mówi Mikołaj Różycki.

Granty z poddziałania 1.1.2 POPW („Rozwój start-upów”) pomagają młodym spółkom przebić się z niesztampowymi pomysłami. Stawką w konkursie jest dotacja w wysokości 1 mln zł. Dzięki wsparciu młode firmy wprowadzają nietuzinkowe produkty i usługi na rynek krajowy i zagraniczny, a także systematycznie zwiększają sprzedaż.

— W konkursie dla start-upów znieśliśmy kluczowy wymóg dotyczący posiadania przez nich tzw. raportu z ukończenia inkubacji. Daje on młodym przedsiębiorcom możliwość ubiegania się o dotacje na rozwój produktu lub usługi. Wspomniany raport potwierdza, że spółka zakończyła program szkoleń dla start-upów ze wskazówkami, jak rozwijać pomysły i przekuwać je w biznes. To taki bilet wstępu do starania się o wsparcie. Raport będzie ważny przez cały okres trwania konkursu, a nie jak dotychczas przez dziewięć miesięcy od zakończenia inkubacji w platformie startowej — wyjaśnia wiceprezes PARP.

Na tym nie koniec. Rządowa agencja wprowadza również ułatwienia w konkursie dotacyjnym dla przedsiębiorców, którzy chcą współpracować z projektantami. Granty z działania 1.4 POPW („Wzór na konkurencję”) to wsparcie dwuetapowe. W pierwszej fazie pokrywają koszty audytu wzorniczego i opracowania strategii wzorniczej w firmie. Natomiast w drugim etapie dotacje wspierają realizację działań związanych z inwestycją.

— Wydłużyliśmy okres ważności strategii wzorniczej, którą przedsiębiorca musi opracować w pierwszym etapie naboru. Daje ona bilet wstępu do drugiej fazy konkursu, w której przedsiębiorca może ubiegać się o dofinansowanie na rozwój produktu bazującego na wspomnianej strategii wzorniczej. Teraz będzie ona aktualna aż przez sześć miesięcy — podkreśla Mikołaj Różycki.

Zmiana oceny projektów

Zwraca uwagę na sposób współpracy PARP z wnioskodawcami i ocenę projektów.

— W większości konkursów z POPW wymagamy od przedsiębiorców obrony koncepcji projektu przed ekspertami PARP. Do tej pory przedstawiciele biznesu prezentowali swoje przedsięwzięcia w agencji. Teraz te spotkania będą odbywać się w formie wideokonferencji. Na pierwszy ogień poszli beneficjenci konkursu „Tworzenie produktów sieciowych przez MŚP”. Teraz kolej na przedstawicieli start-upów — zaznacza wiceprezes PARP.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Zauważa ponadto, że do końca marca były zawieszone kontrole dotyczące realizowanych projektów z unijnym dofinansowaniem.

— W drugiej połowie kwietnia zostaną one odblokowane. Będziemy je prowadzić w formie zdalnej. To umożliwi finalizację projektów i wypłatę największych transz pieniędzy. Chcemy to robić szybko, aby firmy nie utraciły płynności finansowej. Rozpatrujemy wnioski beneficjentów o wprowadzanie zmian w projektach, które wymusza obecna sytuacja. Ponadto od niedawna przedsiębiorcy mogą podpisywać aneksy do umów w ramach POPW i programu Inteligentny Rozwój — wyjaśnia Mikołaj Różycki.

Przyznaje, że teraz PARP znacznie szybciej wypłaca dotacje niż przed wybuchem pandemii koronawirusa. Chodzi zarówno o zaliczki, jak i rozliczanie poniesionych przez przedsiębiorców wydatków na inwestycje czy usługi.

Wsparcie zwrotne

Finansowanie w POPW to nie tylko granty, ale również preferencyjne pożyczki z instrumentu„Przedsiębiorcza Polska Wschodnia — Turystyka”. Mają one pomóc firmom z branży turystycznej przetrwać kryzys.

— Dotychczas pożyczki służyły przedsiębiorstwom do finansowania inwestycji w makroregionie Polska Wschodnia. Teraz firmy będą mogły przeznaczyć je na pokrycie bieżących wydatków związanych z działalnością, w tym na wynagrodze pracowników, opłaty za media, ubezpieczenia, najem i zakup towarów — zapowiada Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Jak dodaje, wsparcie pomoże przedsiębiorcom z branży turystycznej zabezpieczyć płynność finansową firm i utrzymać miejsca pracy. Z tych rozwiązań mogą skorzystać także spółki, które już zaciągnęły pożyczki.

— Już uruchomione pożyczki inwestycyjne mogą być przekształcane w obrotowe. Ponadto przedsiębiorcy mogą skorzystać z dodatkowej karencji w spłacie rat kapitałowych, wakacji kredytowych i obniżonego oprocentowania. Wsparcie na takich zasadach będzie udzielane do końca 2020 r. — podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Na wsparcie może liczyć każda mikro-, mała lub średnia firma działająca w branży turystycznej. Jest jednak jeden warunek. Przedsiębiorstwa muszą prowadzić projekt w makroregionie Polska Wschodnia. Ich siedziby mogą być zlokalizowane w innych regionach kraju. Każda firma ma szansę na wsparcie w wysokości 500 tys. zł. Głównym jego atutem jest oprocentowanie korzystniejsze od rynkowego. Za realizację programu odpowiadają instytucje współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Wśród nich są: Lubelska Fundacja Rozwoju, Fundusz Wschodni sp. z o.o., Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości i Działdowska Agencja Rozwoju SA.

Uproszczenia dotyczące pożyczek

okres spłaty pożyczki do 84 miesięcy (wcześniej było to możliwe po spełnieniu określonych warunków), brak wymaganego wkładu własnego, 6-miesięczna standardowa karencja w spłacie rat kapitałowych z możliwością przedłużenia o kolejne sześć miesięcy lub 6-miesięczne wakacje kredytowe, czyli zawieszenie obowiązku spłat raty kapitałowej lub kapitałowo-odsetkowej, obniżenie oprocentowania (nawet do 0 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane