Ułatwienia dla firm starających się o granty

opublikowano: 19-04-2020, 22:00

Finansowanie PARP luzuje kryteria konkursów z programu Polska Wschodnia. Rządowa agencja wypłaca granty znacznie szybciej niż przed wybuchem pandemii

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) proponuje nowe rozwiązania w ofercie dotacyjnej programu operacyjnego Polska Wschodnia (POPW), przeznaczonego dla przedsiębiorców z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

NA RĘKĘ BENEFICJENTOM:
NA RĘKĘ BENEFICJENTOM:
PARP wydłużyła terminy konkursów, szybciej wypłaca dotacje i wprowadza zdalną kontrolę projektów – mówi Mikołaj Różycki, wiceprezes rządowej agencji.
Fot. WM

— Staramy się wpisywać z naszymi działaniami w rozwiązania tarczy antykryzysowej. Wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej uelastyczniamy zasady m.in. w POPW i idziemy na rękę przedsiębiorcom — zapowiada Mikołaj Różycki, wiceprezes PARP.

Więcej czasu

Jak podkreśla, rządowa agencja wydłużyła o kilka tygodni konkursy dotacyjne, które miały zakończyć się w kwietniu.

— Dzięki temu przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na składanie projektów. Teraz przedstawiciele biznesu koncentrują się na bieżącej działalności, robią wszystko, aby ich firmy mogły przetrwać. Tylko w niewielkim stopniu myślą o nowych rynkach, inwestycjach czy o znaczącym rozwoju produktów i usług — mówi Mikołaj Różycki.

Granty z poddziałania 1.1.2 POPW („Rozwój start-upów”) pomagają młodym spółkom przebić się z niesztampowymi pomysłami. Stawką w konkursie jest dotacja w wysokości 1 mln zł. Dzięki wsparciu młode firmy wprowadzają nietuzinkowe produkty i usługi na rynek krajowy i zagraniczny, a także systematycznie zwiększają sprzedaż.

— W konkursie dla start-upów znieśliśmy kluczowy wymóg dotyczący posiadania przez nich tzw. raportu z ukończenia inkubacji. Daje on młodym przedsiębiorcom możliwość ubiegania się o dotacje na rozwój produktu lub usługi. Wspomniany raport potwierdza, że spółka zakończyła program szkoleń dla start-upów ze wskazówkami, jak rozwijać pomysły i przekuwać je w biznes. To taki bilet wstępu do starania się o wsparcie. Raport będzie ważny przez cały okres trwania konkursu, a nie jak dotychczas przez dziewięć miesięcy od zakończenia inkubacji w platformie startowej — wyjaśnia wiceprezes PARP.

Na tym nie koniec. Rządowa agencja wprowadza również ułatwienia w konkursie dotacyjnym dla przedsiębiorców, którzy chcą współpracować z projektantami. Granty z działania 1.4 POPW („Wzór na konkurencję”) to wsparcie dwuetapowe. W pierwszej fazie pokrywają koszty audytu wzorniczego i opracowania strategii wzorniczej w firmie. Natomiast w drugim etapie dotacje wspierają realizację działań związanych z inwestycją.

— Wydłużyliśmy okres ważności strategii wzorniczej, którą przedsiębiorca musi opracować w pierwszym etapie naboru. Daje ona bilet wstępu do drugiej fazy konkursu, w której przedsiębiorca może ubiegać się o dofinansowanie na rozwój produktu bazującego na wspomnianej strategii wzorniczej. Teraz będzie ona aktualna aż przez sześć miesięcy — podkreśla Mikołaj Różycki.

Zmiana oceny projektów

Zwraca uwagę na sposób współpracy PARP z wnioskodawcami i ocenę projektów.

— W większości konkursów z POPW wymagamy od przedsiębiorców obrony koncepcji projektu przed ekspertami PARP. Do tej pory przedstawiciele biznesu prezentowali swoje przedsięwzięcia w agencji. Teraz te spotkania będą odbywać się w formie wideokonferencji. Na pierwszy ogień poszli beneficjenci konkursu „Tworzenie produktów sieciowych przez MŚP”. Teraz kolej na przedstawicieli start-upów — zaznacza wiceprezes PARP.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zauważa ponadto, że do końca marca były zawieszone kontrole dotyczące realizowanych projektów z unijnym dofinansowaniem.

— W drugiej połowie kwietnia zostaną one odblokowane. Będziemy je prowadzić w formie zdalnej. To umożliwi finalizację projektów i wypłatę największych transz pieniędzy. Chcemy to robić szybko, aby firmy nie utraciły płynności finansowej. Rozpatrujemy wnioski beneficjentów o wprowadzanie zmian w projektach, które wymusza obecna sytuacja. Ponadto od niedawna przedsiębiorcy mogą podpisywać aneksy do umów w ramach POPW i programu Inteligentny Rozwój — wyjaśnia Mikołaj Różycki.

Przyznaje, że teraz PARP znacznie szybciej wypłaca dotacje niż przed wybuchem pandemii koronawirusa. Chodzi zarówno o zaliczki, jak i rozliczanie poniesionych przez przedsiębiorców wydatków na inwestycje czy usługi.

Wsparcie zwrotne

Finansowanie w POPW to nie tylko granty, ale również preferencyjne pożyczki z instrumentu„Przedsiębiorcza Polska Wschodnia — Turystyka”. Mają one pomóc firmom z branży turystycznej przetrwać kryzys.

— Dotychczas pożyczki służyły przedsiębiorstwom do finansowania inwestycji w makroregionie Polska Wschodnia. Teraz firmy będą mogły przeznaczyć je na pokrycie bieżących wydatków związanych z działalnością, w tym na wynagrodze pracowników, opłaty za media, ubezpieczenia, najem i zakup towarów — zapowiada Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Jak dodaje, wsparcie pomoże przedsiębiorcom z branży turystycznej zabezpieczyć płynność finansową firm i utrzymać miejsca pracy. Z tych rozwiązań mogą skorzystać także spółki, które już zaciągnęły pożyczki.

— Już uruchomione pożyczki inwestycyjne mogą być przekształcane w obrotowe. Ponadto przedsiębiorcy mogą skorzystać z dodatkowej karencji w spłacie rat kapitałowych, wakacji kredytowych i obniżonego oprocentowania. Wsparcie na takich zasadach będzie udzielane do końca 2020 r. — podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Na wsparcie może liczyć każda mikro-, mała lub średnia firma działająca w branży turystycznej. Jest jednak jeden warunek. Przedsiębiorstwa muszą prowadzić projekt w makroregionie Polska Wschodnia. Ich siedziby mogą być zlokalizowane w innych regionach kraju. Każda firma ma szansę na wsparcie w wysokości 500 tys. zł. Głównym jego atutem jest oprocentowanie korzystniejsze od rynkowego. Za realizację programu odpowiadają instytucje współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Wśród nich są: Lubelska Fundacja Rozwoju, Fundusz Wschodni sp. z o.o., Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości i Działdowska Agencja Rozwoju SA.

Uproszczenia dotyczące pożyczek

okres spłaty pożyczki do 84 miesięcy (wcześniej było to możliwe po spełnieniu określonych warunków), brak wymaganego wkładu własnego, 6-miesięczna standardowa karencja w spłacie rat kapitałowych z możliwością przedłużenia o kolejne sześć miesięcy lub 6-miesięczne wakacje kredytowe, czyli zawieszenie obowiązku spłat raty kapitałowej lub kapitałowo-odsetkowej, obniżenie oprocentowania (nawet do 0 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane