Czytasz dzięki

Ułatwienia w pożyczkach na szybszą sieć

opublikowano: 28-05-2020, 22:00

MŚP z branży cyfrowej, które wzięły pożyczki szerokopasmowe, mogą ubiegać się o korzystniejsze warunki spłaty.

Przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie zwrotne na inwestycje m.in. w unowocześnienie sieci telekomunikacyjnej. Atutem pożyczek jest możliwość przeznaczenia ich na bieżącą działalność firm, m.in. wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na umowy cywilnoprawne. W puli jest ok. 600 mln zł. Pieniądze pochodzą z programu operacyjnego Polska Cyfrowa. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) zapowiada ułatwienia w spłacie tego wsparcia. Obejmą one przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii koronawirusa.

— MŚP, których sytuacja finansowa znacząco się pogorszyła, mogą wnioskować o spłatę pożyczki szerokopasmowej na nowych zasadach. Z puli 600 mln zł wydzieliliśmy 400 mln zł na lepsze warunki finansowania MŚP z branży telekomunikacyjnej. Obejmą one przedsiębiorców, którzy zaciągną wspomnianą pożyczkę do końca roku lub już ją spłacają — mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Każda firma może ubiegać się o pożyczkę od 20 tys. do 50 mln zł. Wsparcia udzielają instytucje współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Dotychczas karencja w spłacie kapitału wynosiła nawet 30 miesięcy. Teraz MŚP, które ucierpiały z powodu pandemii, będą miały dodatkowy czas na spłatę zobowiązań — kolejne sześć miesięcy z możliwością wydłużenia okresu finansowania. Firmy mogą też liczyć na wakacje kredytowe do sześciu miesięcy z jednoczesnym wydłużeniem okresu spłaty zadłużenia. W grę wchodzi też obniżenie oprocentowania środków powierzonych nawet do 0 proc. Co ważne, przedsiębiorca nie ma obowiązku zapewnienia minimalnego wkładu własnego. Wcześniej wynosił on co najmniej 5 proc. wartości projektu. Przedsiębiorcy będą mogli spłacać pożyczki przez maksymalnie 15 lat.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane