Ulga na złe długi do poprawki

opublikowano: 26-02-2018, 22:00

Według przedsiębiorców rozliczanie nieuregulowanych wierzytelności w podatkach dochodowych tylko utrudni działalność.

Zmiany przewidziane w stosowaniu tzw. ulgi na złe długi nie mają poparcia u przedstawicieli biznesu. Z krytyką Pracodawców RP i Związku Rzemiosła Polskiego (ZRP) spotyka się pomysł, aby wierzyciel mógł obniżyć dochód przed opodatkowaniem o kwotę wierzytelności nieuregulowanej albo zbytej w ciągu 120 dni po upływie terminu na dokonanie płatności. To rozwiązanie przewiduje projekt noweli ustaw wprowadzających uproszczenia w prawie podatkowym i gospodarczym.

W ocenie ZRP, o ile w podatku od towarów i usług (VAT) ulga na złe długi wiąże się z realnym zwrotem od fiskusa nadpłaconej daniny, o tyle ta sama korekta w podatkach dochodowych — czego dotyczy pomysł — może być iluzoryczna, a nawet nigdy nie zostać odzyskana przez podatnika, np. w przypadku gorszej sytuacji finansowej firmy skutkującej stratą podatkową. Według związku projektowany pomysł może w rzeczywistości znacznie utrudnić rozliczenia księgowo-skarbowe dużej grupie podatników — tych, którzy nie są podatnikami VAT, a prowadzą księgi dla rozliczeń podatków dochodowych. Zostaną oni obarczeni najpierw obowiązkiem monitoringu płatności i w konsekwencji ewentualnej korekty kosztów, czego dotychczas nie musieli wykonywać.

Zarówno ZRP, jak i Pracodawcy RP podkreślają, że podobny przepis, wprowadzający tzw. mechanizm korekty kosztów, obowiązujący w latach 2013-15, nie sprawdził się. Był oceniany jako bardzo uciążliwy i nie przyczynił się do likwidacji zatorów płatniczych, co było jego celem. W rezultacie został uchylony. Według Pracodawców RP tamta regulacja była nawet mniej restrykcyjna niż projektowana obecnie, zakładająca wyłączenie płatności nieuregulowanych w terminie 120 dni z kalkulacji dochodu do opodatkowania — bez względu na moment zaliczenia tych wydatków do kosztów podatkowych. Zdaniem ekspertów, projektowana zmiana, zamiast uprościć działalność, bardziej skomplikuje rozliczenia z fiskusem. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu