Ulga za kasę online – nie dla każdego

opublikowano: 14-04-2019, 22:00

Nieprecyzyjne przepisy dotyczące zwracania odpisów z racji zakupu urządzeń rejestrujących mogą oznaczać spory z fiskusem — alarmuje BCC.

System refundacji kosztów zakupu kas rejestrujących zostanie zmieniony. W ocenie Business Centre Club (BCC) nowe zasady przewidziane w projekcie rozporządzenia ministra finansów w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup tych urządzeń będą mniej korzystne niż obecnie. Co prawda wysokość odpisu pozostanie na niezmienionym poziomie (czyli 90 proc. wydatku, ale nie więcej niż 700 zł), to jednak ma przysługiwać tylko dla kas online nabytych nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży. Z ulgi nie skorzysta przedsiębiorca, który kupi innego rodzaju kasy fiskalne. Odliczenie nie będzie przysługiwało również podatnikom wymieniającym dotychczas użytkowane urządzenia — z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii — na kasy online. Nie dotyczy to przedsiębiorców, których ustawa zobowiązuje do wymiany.

Projekt przewiduje obowiązek zwrotu ulgi przez podatnika. Będzie musiał oddać odliczoną lub zwróconą przez fiskusa kwotę, jeśli nie zapewni połączenia kasy online, za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej, z Centralnym Repozytorium Kas (CRK) w sposób umożliwiający ciągłe, zautomatyzowane i bezpośrednie przesyłanie danych z dokonywanych transakcji. W ocenie BCC zapis ten jest nieprecyzyjny, a dodatkowow praktyce trudno będzie ustalić, czy od strony technicznej brak zapewnienia ciągłego, zautomatyzowanego i bezpośredniego przesyłania danych wynika z winy przedsiębiorcy czy fiskusa — negatywne konsekwencje poniesie jednak wyłącznie podatnik. BCC proponuje, aby przywołany przepis precyzował, że chodzi wyłącznie o sytuacje, w których brak połączenia online wynika z nieprawidłowości istniejących po stronie przedsiębiorcy.

Organizacja krytycznie odnosi się też do projektowanych procedur postępowania, gdy systemy łączności zapewniające przesył danych z kas online do Centralnego Repozytorium Kas będą niedostępne. Jeżeli podatnik nie będzie miał czasowo możliwości uzyskania połączenia, wówczas powinien ten obowiązek spełnić niezwłocznie po ustaniu problemów — i jednocześnie jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu tej kasy. Projekt nie precyzuje jednak pojęcia niezwłocznego działania, co może okazać się źródłem sporów z fiskusem. Natomiast w przypadku trwałych trudności z łącznością powinien prowadzić ewidencję przy zastosowaniu kasy i jednocześnie uzyskać zgodę naczelnika urzędu skarbowego na przesyłanie danych do CRK w ustalonych odstępach czasowych. W razie niezastosowania się do tych wymagań przedsiębiorca ma ulgę zwrócić.

BCC postuluje, aby wprowadzono do przepisów zasady szybkiej i obiektywnej weryfikacji, po czyjej stronie zaistniały błędy techniczne uniemożliwiające przesył danych online do Centralnego Repozytorium Kas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy