Ulgi dla firm walczących z pandemią

opublikowano: 15-04-2020, 22:00

Przedsiębiorcy, którzy wprowadzają do produkcji m.in. maseczki ochronne, mogą skorzystać z przyspieszonego rozliczenia wydatków na B+R.

W tarczy antykryzysowej nie zabrakło rozwiązań dotyczących zachęt podatkowych. Ministerstwo Rozwoju (MR) promuje je szczególnie wśród firm, które opracowują i produkują artykuły niezbędne do przeciwdziałania pandemii koronawirusa. Chodzi m.in. o płyny dezynfekujące, maseczki i przyłbice ochronne.

fot. Bloomberg

— Przedsiębiorcy nie muszą czekać na rozliczenie tegorocznych kosztów w ramach ulgi B+R do końca roku podatkowego. MR umożliwia im odliczenie zaliczek na podatek dochodowy jeszcze w tym roku — podkreśla Paweł Perzyński, ekspert ds. ulgi B+R w Ayming Polska.

Zauważa, że odliczenia z tytułu wspomnianej zachęty podatkowej w trybie przyspieszonym są skierowane do tych przedstawicieli biznesu, którzy wykażą poniesione koszty w składanych zeznaniach rocznych, czyli w 2021 r. Co prawda MR umożliwia odliczenie zaliczek w tym roku, jednak — jak dodaje Paweł Perzyński — jeśli podatnik przestanie je płacić lub obniży ich wysokość bez podania przyczyny, fiskus może wszcząć czynności sprawdzające, a nawet kontrolę skarbową.

— Jeśli przedsiębiorca chciałby w bezpieczny sposób skorzystać z rozliczenia kosztów w trybie przyspieszonym, powinien przeprowadzić pełną analizę poniesionych wydatków i na bieżąco wyodrębniać je w swoim systemie księgowym. Następnie należy przygotować dokumentację naukowo-techniczną objaśniającą działania podjęte przez przedsiębiorstwo w ramach przeciwdziałania pandemii. Końcowym etapem jest przesłanie do urzędu skarbowego wniosku o obniżenie bądź zaniechanie poboru zaliczek zgodnie z wytycznymi MR — tłumaczy Paweł Perzyński.

Z przyspieszonego rozliczenia kosztów w ramach ulgi B+R mogą skorzystać firmy, które wytwarzają płyny do dezynfekcji rąk, maseczki i przyłbice ochronne. Tego typu produkcja i idące za nią preferencje to opcja warta do rozważenia m.in. dla producentów chemii gospodarczej i płynów do e-papierosów, przedsiębiorstw produkujących odzież, zasłony i inne wyroby tekstylne, a także druki 3D. Inną formą wsparcia firm, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową, jest skorzystanie z mechanizmu IP Box w trybie specjalnym. Chodzi objęcie 5-procentową stawką podatku dochodów z praw własności intelektualnej, które są wykorzystywane do przeciwdziałania skutkom pandemii.

— Przykładem takiej działalności może być opracowanie programu komputerowego służącego obniżeniu prawdopodobieństwa zachorowania na koronawirusa. Firma musi mieć prawa własności do takiego oprogramowania. W grę wchodzi też stworzenie nowych metod produkcji tzw. środków czynnych w branży medycznej. Przedsiębiorca powinien rozpocząć także starania dotyczące uzyskania ochrony prawnej dla opracowanego rozwiązania — zaznacza Paweł Perzyński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane