Umowa z pocztą czeka na podpis

Beata Tomaszkewicz
opublikowano: 23-05-2006, 00:00

Już za kilka tygodni PKO BP rozpocznie współpracę z Bankiem Pocztowym. Umowa czeka tylko na podpis.

Po kilkunastu miesiącach przygotowań PKO BP, największy polski detalista, porozumiał się z Pocztą Polską w sprawie współpracy z Bankiem Pocztowym (BP).

— Umowa jest prawie gotowa. Czekamy na decyzję Poczty Polskiej, by ją podpisać — mówi Andrzej Podsiadło, prezes PKO BP.

Podwójna rola

W ubiegłym roku największy polski detalista kupił mniejszościowy pakiet akcji Banku Pocztowego, którego strategicznym inwestorem jest Poczta Polska.

— Bank Pocztowy, który ma dostęp do największej w kraju sieci placówek poczty (około 8 tys.), może zarówno sprzedawać bardziej wyspecjalizowane produkty PKO BP (np. kredyty hipoteczne), jak i rozwinąć własną ofertę — wyjaśnia Andrzej Podsiadło.

Rola PKO BP będzie w tej współpracy podwójna. Z jednej strony ma dostarczać produkty, które BP zaoferuje we własnej sieci, z drugiej — dostarczy mu know-how.

Szef PKO BP uważa, że opłacalne jest także ewentualne zaangażowanie w Bank Ochrony Środowiska (BOŚ).

— Chcemy kupić do 5 proc. akcji tej spółki. To transakcja czysto handlowa i na pewno nie długoterminowa. Sądzę, że na akcjach BOŚ uda nam się dobrze zarobić — twierdzi Andrzej Podsiadło.

Południowy apetyt

Wartość tej inwestycji wyniesie około 50 mln zł. PKO BP zakończył też badanie Vojvodanska banka, jednego z większych banków w Serbii.

— Trudno powiedzieć, czy to my zostaniemy inwestorem. Banki w środkowej Europie sprzedawane są obecnie po bardzo wygórowanych cenach. Dlatego np. to nie my zostaliśmy nabywcą banku w Chorwacji. Societe Generale wyłożył zdecydowanie większa kwotę — wyjaśnia Andrzej Podsiadło.

Spółka nie martwi się o brak kapitału. W ubiegłym roku wypracowała najlepszy wynik na rynku.

— Sądząc po efektach pierwszego kwartału i dobrej sytuacji w drugim, w tym roku zdecydowanie pobijemy ubiegłoroczny rekord — podkreśla Andrzej Podsiadło.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu