Umowy o współpracy i doktoraty

opublikowano: 31-01-2019, 22:00

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (AGH), Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH i Aptiv Services Poland rozwijają zaawansowane technologie aktywnego bezpieczeństwa.

Na mocy umowy — którą 28 stycznia 2019 r. podpisali AGH, Cyfronet AGH i Aptiv Services Poland — Cyfronet AGH, jedno z największych centrów superkomputerowych i sieciowych w Polsce (lider konsorcjum, w skład którego wchodzi także firma Wasko), dostarczy Aptiv usługiobliczeniowe, kolokacyjne i transferu, składowania i przetwarzania danych. Wasko zapewni infrastrukturę sprzętową i ekspertyzę techniczną.

— Nasi eksperci będą odpowiedzialni za budowę specjalistycznych usług, projekt infrastruktury, jej utrzymanie i integrację z systemami obliczeniowymi i wsparcie obliczeń — wyjaśnia prof. Kazimierz Wiatr, dyrektor ACK Cyfronet AGH.

Aptiv, który jest światowym liderem w dostarczaniu technologii, regularnie wspiera lokalne społeczności. W ramach dotychczasowej kooperacji w laboratoriach firmy — ulokowanych w AGH — nad aktywnym bezpieczeństwempracuje około 200 studentów.

— Kraków to flagowy przykład, jak inwestycje Aptiv w rozwój potencjału intelektualnego regionu mogą iść w parze ze wsparciem działalności B+R i lokalnego biznesu — mówi Gabriel Buchała, dyrektor Centrum Technicznego Aptiv w Krakowie.

Porozumienie nie było jedynym dokumentem podpisanym tego dnia przez AGH i Aptiv. 11 pracowników Centrum Technicznego zawarło umowy doktoratu wdrożeniowego, które dotyczą zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją i pojazdami o wysokim stopniu automatyzacji (pojazdami autonomicznymi). Podczas uroczystości takie same umowy podpisało także czterech innych doktorantów Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki. Wśród firm partnerskich znalazły się Fideltro-nik, InfoConsulting Poland, Stork Instruments i Polkom.

— Po 19 latach obecności w Krakowie rozpoczynamy nowy rozdział. Aptiv Kraków zatrudnia ponad 1800 inżynierów i 700 specjalistów korporacyjnych. Inwestujemy już nie tylko w polskie talenty, lecz także polski ekosystem biznesu — podkreśla Tomasz Miśniakiewicz, prezes Aptiv Services Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu