Czytasz dzięki

UNCTAD: poprawa globalnego handlu następuje powoli

opublikowano: 21-10-2020, 07:45

UNCTAD prognozuje, że wartość globalnej wymiany handlowej spadnie o 7-9 proc. w tym roku, informuje Reuters.

Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) wskazała, że w drugim kwartale globalny handel spadł o 19 proc., nie oszczędzając żadnego z krajów. W trzecim kwartale sytuacja poprawiła się, ale globalny handel wciąż był o 4,5 proc. niższy niż rok wcześniej. Poprawił się głównie handel tekstyliami, a także wyposażeniem biurowym stosowanym w pracy zdalnej oraz produktami medycznymi. Nadal słabł handel międzynarodowy w branżach motoryzacyjnej i energii.

UNCTAD prognozuje wstępnie, że w czwartym kwartale globalny handel będzie o 3 proc. niższy niż rok wcześniej. Podkreśla jednak dużą niepewność wynikającą z sytuacji pandemicznej.

UNCTAD zwraca uwagę, że chiński eksport mocno odbił w górę w trzecim kwartale rosnąc o prawie 10 proc. w ujęciu rocznym. Po dziewięciu miesiącach roku był już porównywalny z osiągniętym w tym samym okresie poprzedniego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane