Unia bardziej łaskawa dla regionu szczecińskiego

21-10-2015, 22:00

W nowej perspektywie finansowej Pomorze Zachodnie ma dostać dwa razy większe wsparcie niż w poprzedniej

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-13 do rozdysponowania było ponad 835 mln euro. Nowe rozdanie przewiduje zaś aż 1,6 mld euro.

ARCHITEKTONICZNA PEREŁKA:
Zobacz więcej

ARCHITEKTONICZNA PEREŁKA:

Unijne dofinansowanie pozwoliło wybudować nowoczesną Filharmonię Szczecińską. Dzięki temu można organizować koncerty na europejskim poziomie i podnosić jakość życia kulturalnego w regionie. Budynek zdobył m.in. prestiżową nagrodę architektoniczną im. Miesa van der Rohe, ufundowaną przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i barcelońską Fundację im. Miesa van der Rohe. FOTOLIA

Kurs na nowoczesność

W poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej fundusze dla Pomorza Zachodniego podzielono na osiem osi priorytetowych. Na Gospodarkę — Innowacje — Technologie zarezerwowano 27,86 proc. wszystkich pieniędzy. 25,83 proc. przekazano na Rozwój Infrastruktury Transportowej i Energetycznej, 5,03 proc. na Rozwój Społeczeństwa Informacyjnego, a 7,34 proc. na Infrastrukturę Ochrony Środowiska. Turystyka, Kultu-ra i Rewitalizacja zyskały 8,97 proc. budżetu, na Rozwój Funkcji Metropolitarnych przeznaczono 13,98 proc., na Rozwój Infrastruktury Społecznej i Ochrony Zdrowia — 7 proc., zaś na Pomoc Techniczną — 4 proc.

Najlepsze jednak dopiero przed regionem, który w nowym rozdaniu będzie miał do dyspozycji aż 1,6 mld euro, z czego na rozwój sektora gospodarczego w Osi Priorytetowej I Gospodarka, Innowacje, Nowoczesne Technologie zarezerwowano ponad 340 mln euro.

— Celem tego wsparcia jest podniesienie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu dzięki wykorzystaniu potencjału regionalnych i inteligentnych specjalizacji. Na największe wsparcie mogą liczyć przedsięwzięcia podnoszące konkurencyjność gospodarki w skali ponadregionalnej poprzez realizację projektów badawczych, tworzenie i rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej (B+R) w przedsiębiorstwach, wdrażanie wyników prac badawczo-rozwojowych i technologii, a także te projekty, które kreują dużą liczbę trwałych miejsc pracy — tłumaczy Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. Unijne pieniądze zostaną również przeznaczone na współpracę sektora gospodarczego i naukowego oraz na poprawę jakości usług instytucji otoczenia biznesu tak, aby rzeczywiście przyczyniały się one do zwiększenia konkurencyjności, innowacyjności i aktywnościbadawczo-wdrożeniowej przedsiębiorstw.

— Odrębną pulę stanowią pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), z których na rozwój rynku pracy zarezerwowano 165 mln euro — wyjaśnia Olgierd Geblewicz.

Z poradą do firm

Na Pomorzu Zachodnim stale odbywają się spotkania informacyjnedla przedsiębiorców zainteresowanych pozyskaniem wsparcia z funduszy europejskich. Na początku października takie wydarzenia zorganizowano np. w Wałczu i Szczecinku. Mają przybliżać potencjalnym beneficjentom — przedstawicielom organizacji pozarządowych, przedsiębiorcom i samorządowcom — nowe możliwości rozwoju związane z pozyskaniem dofinansowaniaz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014- 2020.

— To największy program inwestycyjny w historii regionu. Stawiamy na gospodarkę. Na jej bezpośrednie wsparcie przeznaczamy ponad 36 proc. funduszy z nowego Regionalnego Programu Operacyjnego. Nadal będziemy oferowali przedsiębiorcom pieniądze na inwestycje, w tym w szerszej skali dobrze przyjęte w regionie narzędzia zwrotne. Jednak w szczególnych miejscach w województwie, gdzie działalność prowadzi się najtrudniej, nadal będziemy udzielali przede wszystkim dotacji. Wsparciem obejmiemy także otoczenie przedsiębiorstw: tereny inwestycyjne i rozwój uczelni ukierunkowany na współpracę z biznesem — mówił podczas spotkań Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.

Oprócz konferencji działały również specjalne strefy informacyjne, w których na pytania mieszkańców odpowiadali konsultanci lokalnych punktów informacyjnych oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Szczecinie. Podczas spotkań można było otrzymać informacje nie tylko o wsparciu z funduszy europejskich na lata 2014-20, zasadach pozyskania dofinansowania i ogłoszeniach o naborach wniosków, ale także o wsparciu na uruchomienie działalności gospodarczej, dotacjach i pożyczkach na rozwój biznesu oraz o dofinansowaniu kursów i szkoleń mających podnosić kwalifikacje zawodowe.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Unia bardziej łaskawa dla regionu szczecińskiego