Unia blokuje podatek handlowy

opublikowano: 19-09-2016, 12:05

Komisja Europejska kwestionuje progresywne stawki podatku od sprzedaży detalicznej i nakazuje jego zawieszenie.

Podatek od sprzedaży detalicznej obowiązuje od niespełna trzech tygodni i jeszcze nikt go nie zapłacił. Może być tak, że do budżetu nie wpłyną z niego żadne pieniądze – Komisja Europejska (KE) w poniedziałek ogłosiła, że wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie podatku i wydała nakaz, zobowiązujący Polskę do jego zawieszenia - przynajmniej do czasu zakończenia analiz w Brukseli.

Handel, zakupy
Handel, zakupy
Jacek Lagowski / FORUM

Przypomnijmy: ustawa o podatku przewiduje, że nie trzeba go płacić od przychodów ze sprzedaży detalicznej poniżej 17 mln zł miesięcznie (204 mln zł rocznie). Przychody powyżej tej kwoty, ale poniżej 170 mln zł miesięcznie są obciążone stawką w wysokości 0,8 proc. obrotu, a powyżej 170 mln zł miesięcznie - stawką 1,4 proc.

„Według wstępnej oceny Komisji progresywna stawka nie jest uzasadniona logiką systemu podatkowego w Polsce, która zakłada gromadzenie środków finansowych w celu zasilenia budżetu ogólnego. Polska dotychczas nie wykazała, dlaczego więksi sprzedawcy detaliczni powinni zostać objęci innym podatkiem niż mniejsze podmioty w świetle celów podatku od sprzedaży detalicznej. Komisja przystąpi teraz do dalszego badania w celu ustalenia, czy jej wstępne zastrzeżenia zostaną potwierdzone” – głosi komunikat KE.

Komisja podkreśla, że nie kwestionuje prawa Polski do decydowania o poziomie opodatkowania ani celów poszczególnych podatków i opłat.

„Jednakże system podatkowy powinien być zgodny z prawem Unii, w tym z zasadami pomocy państwa, i nie powinien faworyzować w sposób nieuzasadniony szczególnego rodzaju przedsiębiorstw, np. przedsiębiorstw o niższych przychodach. Na tym etapie Komisja ma obawy, że zastosowanie progresywnych stawek podatku opartych na wielkości przychodów przynosi selektywną korzyść przedsiębiorstwom o niższych przychodach i w związku z tym stanowi pomoc państwa w rozumieniu przepisów UE" - głosi komunikat KE.

Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat w sprawie decyzji KE:

Komisja Europejska wydała negatywną dla Polski decyzję w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej.

Ministerstwo Finansów spodziewało się zajęcia przez KE stanowiska w sprawie podatku już od kilku tygodni. Trwała wymiana korespondencji, otrzymywaliśmy informacje na ten temat od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i naszego przedstawicielstwa w Brukseli.

MF brało pod uwagę zarówno wariant pozytywny, tj. zaprzestanie postępowania przez KE, jak i negatywny. Dlatego MF przygotowało plan działań na tą drugą okoliczność. Plan zostanie zakomunikowany opinii publicznej we wtorek podczas konferencji prasowej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane