Unia się zezłościła ws. podziału funduszy dla rolników - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
27-07-2006, 08:38

Z misją ostatniej szansy jedzie w czwartek do Brukseli delegacja rządu. Będzie przekonywać Komisję Europejską, by nie karała nas za łamanie unijnego prawa. "Gazeta Wyborcza" dotarła do poufnej korespondencji, która pokazuje, jak źle dzieliliśmy unijne fundusze dla rolników.

Z misją ostatniej szansy jedzie w czwartek do Brukseli delegacja rządu. Będzie przekonywać Komisję Europejską, by nie karała nas za łamanie unijnego prawa. "Gazeta Wyborcza" dotarła do poufnej korespondencji, która pokazuje, jak źle dzieliliśmy unijne fundusze dla rolników.

Misja Europejskiego Trybunału Obrachunkowego badała w marcu, czy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dobrze rozdzieliła 225 mln euro, które w 2005 r. Unia wydała w Polsce w ramach tzw. funduszu dla Obszarów o Niekorzystnych Warunkach Gospodarowania (ONWG).

"Wyborcza" dotarła do listu, który po tej kontroli Trybunał wysłał do polskich władz w połowie maja. Unia "prosi o zachowanie tych ustaleń w ścisłej tajemnicy", może dlatego, że jej ocena jest bardzo surowa. Okazało się bowiem m.in., że wnioski rolników o dopłaty często nijak się miały do rzeczywistości, a Agencja przymykała na to oko.

Nie jest więc wykluczone, że będziemy musieli zwrócić to, co wypłaciliśmy rolnikom, a może nawet Bruksela skasuje w Polsce program ONWG. Według Mariana Brzóski, eksperta ds. unijnego rolnictwa, sytuacja wygląda groźnie. - Komisja Europejska chce nas ukarać. Nie skończy się na upomnieniu, bo nic tak nie złości Brukseli jak marnowanie pieniędzy podatników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Unia się zezłościła ws. podziału funduszy dla rolników - prasa