Unia śni i marzy o sile roboczej z Polski

Ryszard Gromadzki
opublikowano: 29-03-2001, 00:00

IB jest zainteresowany kupnem BS

Poznański Invest-Bank jest zainteresowany kupnem upadłego Banku Staropolskiego. Jednak przed podjęciem wiążących decyzji w tej sprawie IB zastrzega sobie prawo wnikliwego przeanalizowania sytuacji BS. IB ma dwa miesiące na złożenie swojej oferty w Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Spekulacje o możliwości przejęcia Banku Staropolskiego przez Invest--Bank, pojawiły się już wiosną 2000 r. Wtedy przedstawiciele IB mówili, że to tylko jeden z możliwych wariantów rozwoju sytuacji. Kiedy jednak 19 marca sędzia komisarz ogłosił przetarg na sprzedaż upadłego Banku Staropolskiego, firma zdecydowała się na konkretną deklarację swoich intencji.

— Nie mogę powiedzieć nic ponad to, do czego upoważnił mnie Stefan Cieśla, wiceprezes IB, tzn., że nasz bank jest zainteresowany kupnem Banku Staropolskiego. Jest stanowczo za wcześnie, żeby powiedzieć czy i na jakich zasadach to może nastąpić — tłumaczy Barbara Zdanowicz z IB.

Według niej, IB zamierza teraz gruntownie przeanalizować sytuację Banku Staropolskiego.

— Nie potrafię powiedzieć, jak długo to potrwa — mówi Barbara Zdanowicz.

Sędzia komisarz Banku Staropolskiego określił w ogłoszeniu przetargowym jego wartość na 139 mln zł.

W ogłoszeniu podano, że bank jest w stanie wolnym od wszelkich obciążeń, z wyjątkiem zobowiązań z tytułu rachunków bankowych, w wysokości wynikającej z ksiąg banku według stanu na dzień poprzedzający ogłoszenie upadłości

Zobowiązania te na 14 kwietnia 2000 r., pomniejszone o wypłaty dokonywane na mocy przepisów ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, wynoszą 155 mln zł. (Komisja Nadzoru Bankowego zawiesiła działalność Banku Staropolskiego 12 stycznia 2000 r.)

Sąd Okręgowy w Poznaniu ogłosił upadłość BS 11 lutego 2000 r., podczas pierwszej rozprawy. Aktywa poznańskiego banku nie wystarczały na pokrycie jego zobowiązań. W dniu zawieszenia działalności banku niedobór w jego aktywach, po uwzględnieniu funduszy własnych, wynosił 473,7 mln zł, zaś współczynnik wypłacalności był ujemny i kształtował się na poziomie 238 proc.

Ponad 75 proc. akcji poznańskiego IB jest w ręku Zygmunta Solorza i powiązanych z nim podmiotów. Invest-Bank posiada sieć składającą się ze 120 placówek w całym kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Unia śni i marzy o sile roboczej z Polski