Czytasz dzięki

Unia zapłaci za twoje szkolenie

opublikowano: 26-11-2012, 00:00

Kształcenie: Na przedsiębiorców czeka ponad 6 tys. szkoleń dofinansowanych przez UE. Większość z nich to zajęcia bezpłatne

Pula unijnych pieniędzy przyznanych Polsce się wyczerpuje — teraz mamy ostatni moment, kiedy oferta szkoleń dofinansowywanych z Brukseli jest tak szeroka. W przyszłym roku kursów będzie znacznie mniej, a pierwsze oferty wynikające z umów nowej alokacji pojawią się zapewne dopiero w drugiej połowie 2014 r. Warto więc skorzystać z bazy szkoleń, zanim rekrutacja na nie zostanie zamknięta.

— Dzięki funduszom europejskim można znaleźć interesujące szkolenie całkowicie za darmo. Co ważne, nie trzeba występować samodzielnie o dofinansowanie, wystarczy skorzystać ze szkoleń już dostępnych na rynku — mówi Anna Świebocka-Nerkowska, dyrektor departamentu rozwoju kapitału ludzkiego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Abecadło wiedzy

Szkolenia są finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), dzięki czemu zdecydowana większość to zajęcia darmowe, a w wielu przypadkach z kursów można skorzystać za symboliczną opłatą. Przedsiębiorcy mają do wyboru ponad 6 tysięcy szkoleń — mowa o zajęciach, na które obecnie jest prowadzona rekrutacja. Cała baza kursów EFS jest dostępna na stronie www.inwestycjawkadry.pl

Na przedsiębiorców czekają kursy z 21 kategorii tematycznych. Najwięcej jest zajęć z informatyki — chętni mogą poznać tajniki m.in. administrowania IT, programowania, procesów biznesowych i projektowania graficznego. Druga duża grupa to szkolenia z umiejętności osobistych, m.in. menedżerskich, coachingu, asertywności czy pracy z trudnym klientem.

Niewiele mniej jest zajęć związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi (m.in. kadry i płace, doradztwo zawodowe, negocjacje). Szeroki jest także wachlarz szkoleń z prawa, organizacji pracy, administracji, finansów i marketingu. Oprócz tematów uniwersalnych, które znajdą zastosowanie w niemal każdej firmie, są też specjalistyczne — i tak np. można zapisać się na szkolenia usług remontowych, gastronomii, krawiectwa czy turystyki i hotelarstwa. Są duże grupy kursów z motoryzacji, psychologii, artystycznych oraz dotyczących zdrowia i urody. Chętni mogą też skorzystać z ponad dwustu szkoleń językowych.

Nauczą, jak iść na swoje

Dostępne są kursy otwarte, do których dołączyć może każdy nowy uczestnik, jak i zamknięte, skierowane do zorganizowanych grup. W zajęciach mogą wziąć udział zarówno pracodawcy, jak i delegowani przez nich pracownicy. Oprócz szkoleń dotowanych z EU w bazie www.inwestycjawkadry.pl można znaleźć także kursy komercyjne i szeroką ofertę studiów podyplomowych.

Z bazy skorzystają także osoby, które planują prowadzenie własnego biznesu. W ofercie znajdą szkolenia dotyczące m.in. procedur, podatków, zarządzania czy przygotowywania biznesplanów.

Przyszli pracodawcy mają też do dyspozycji poradnik „Vademecum szkoleniowe dla małych i średnich przedsiębiorstw”. Pod względem liczby dostępnych zajęć króluje Mazowsze, które jako jedyne ma w ofercie ponad tysiąc szkoleń. W ścisłej czołówce są też województwa łódzkie (559) i śląskie (552). Najmniejszy wybór mają przedsiębiorcy w kujawsko-pomorskim (206), pomorskim (183) i opolskim (118).

— Atutem szkoleń finansowanych z funduszy europejskich jest to, że można je dostosować do aktualnych potrzeb rynkowych. Co istotne, często łączą się one ze stażami, praktykami, doradztwem i dotacjami na uruchomienie działalności gospodarczej — podkreśla Paweł Orłowski, wiceminister rozwoju regionalnego.

Konieczna zmiana zawodu

Szkolenia znacznie zwiększają szanse na znalezienie nowej pracy — przypomnijmy, że według badań PARP aż 75 proc. polskich pracodawców rekrutujących w 2011 r. miało problem ze znalezieniem kandydata z odpowiednimi kwalifikacjami. Ciągłe podnoszenie umiejętności jest ważne także ze względu na zmieniający się rynek zatrudnienia. Do 2020 r. w Unii Europejskiej powstanie 16 milionów nowych miejsc pracy wymagających specjalistycznych kompetencji.

Jednocześnie liczba miejsc pracy, na których wystarczające są niskie kwalifikacje, zmniejszy się o 12 milionów. Największe niedobory zanotuje sektor gospodarki ekologicznej, gdzie zabraknie około 3 milionów pracowników.

Z problemem niewystarczającej liczby specjalistów (około 2 milionów) będzie się borykał także segment opieki zdrowotnej. W związku z tym dobrym rozwiązaniem jest ciągłe podnoszenie umiejętności, bez względu na wyuczony czy wykonywany zawód.

Niestety, najnowsze dane Eurostatu dotyczące udziału osób od 25 do 64 lat w kształceniu ustawicznym pokazują tendencję spadkową. Średnia w UE wynosi 8,9 proc. (w roku 2010 — 9,1 proc.), a w Polsce ten wskaźnik spadł do zaledwie 4,5 proc. (w roku 2010 wynosił 5,3 proc.).

.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane