Unicredito wzywa na Bank BPH

Przemek Barankiewicz
23-01-2006, 00:00

Unicredito wezwało do sprzedaży akcji Banku BPH. Oferuje 702,11 zł za walor. To mniej od rynkowej wyceny i oczekiwań rynku.

Do wezwania na akcje Banku BPH musiało dojść. Wcześniej bowiem Unicredito pośrednio przejęło 71,2 proc. akcji polskiego banku. Zapisy będą przyjmowane od 31 stycznia do 1 marca.

W październiku Unicredito przejął niemiecki bank HVB i jego akcje Banku BPH. Od kilku miesięcy włoski bank czeka jednak na zgodę Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) na wykonywanie prawa głosu z akcji Banku BPH. Zgoda jest niezbędna do ewentualnej fuzji Banku BPH z Pekao, którego Unicredito jest głównym udziałowcem.

Pod koniec grudnia resort skarbu zażądał, by Unicredito sprzedało należące do niego akcje Banku BPH. Włoskie i polskie media doniosły, że w tym tygodniu dojdzie w tej sprawie do spotkania Kazimierza Marcinkiewicza z prezesem Unicredito.

Włosi wstępnie planowali ogłoszenie wezwania jeszcze na sierpień. W czerwcu zapowiedzieli, że za akcję polskiej spółki zaproponują 33,13 własnych papierów lub znacznie mniej korzystną, ale wymaganą prawem ofertę gotówkową. Wówczas było to niespełna 500 zł za akcję, ale kurs Banku BPH zdążył już wzrosnąć do historycznego maksimum (800 zł). Zgodnie z piątkowymi notowaniami Unicredito, jedna akcja włoskiego banku jest warta 21,71 zł. Oznacza to, że przy parytecie 33,13 akcji Unicredito za jedną Banku BPH wycena polskiego banku wynosi 719,3 zł. To więcej niż cena z wezwania.

Przepisy dotyczące minimalnej ceny wezwania zmieniły się ostatnio na korzyść akcjonariuszy mniejszościowych. Zgodnie z nowymi przepisami, przekraczając próg 66 proc. głosów w spółce akcjonariusz musi wezwać do sprzedaży pozostałych akcji po cenie równej średniej z trzech ostatnich miesięcy.

W piątek kurs Banku BPH był stabilny i zakończył tydzień na poziomie 789 zł. Na informację o wezwaniu kurs Unicredito zareagował natomiast 1,5-procentowym spadkiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Unicredito wzywa na Bank BPH