Unijne 200 mln zł nie utonie

opublikowano: 24-02-2019, 22:00

Ryzyko utraty dotacji było ogromne, ale wykonawcy zdążyli i Wody Polskie odebrały tworzony od 2013 r. ostrzegawczy system IT.

Rozliczenie do końca marca wartej 300 mln zł, opóźnionej inwestycji w informatyczny system osłony kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK) to warunek zachowania hojnej dotacji z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jeszcze pod koniec grudnia odpowiedzialne za projekt Wody Polskie, prezentując postępy Komitetowi Rady Ministrów ds. Cyfryzacji, szacowały szanse na zakończenie prac w terminie na 50 proc. W styczniu prognozy się poprawiły, ale nadal nie było pewności, czy 200 mln zł unijnego wsparcia, którego zwrot nam groził, zostanie uratowane. Przed rozliczeniem projektu system trzeba było skończyć i odebrać. Zadanie było karkołomne, ale się udało.

— Wody Polskie odebrały ISOK 19 lutego i w terminie dwóch tygodni od tej daty, zgodnie z przepisami, wyślą do CPPC wszystkie dokumenty dotyczące rozliczenia projektu — mówi Daniel Kociołek, szef działu komunikacji Wód Polskich.

Inwestycja była realizowana od 2013 r., a w połowie 2016 r. zamawiający — Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej (KZGW) — rozstał się z wykonawcą systemu, giełdowym Qumakiem. Aż do listopada nie miał kto dokończyć systemu. Potem nastąpił przełom — w wyniku negocjacji Wody Polskie (następca prawny KZGW) podpisały umowęna wdrożenie produkcyjne systemu z konsorcjum firm GISPartner i Engave.

— To było bardzo trudne zadanie, nasz zespół przystąpił do realizacji z pełnym poświęceniem, pracowaliśmy praktycznie 24 godziny na dobę. Czujemy jednak ogromną satysfakcję, że dzięki determinacji polskiej firmie udało się — pod presją czasu — zakończyć z sukcesem bezprecedensowy w skali europejskiej projekt IT w gospodarce wodnej — mówi Marcin Bajtek, wiceprezes GISPartnera.

Przy projekcie pracowało łącznie znacznie ponad 100 osób — większość załogi wrocławskiej firmy, zespół Engave’a i pracownicy zakontraktowani z zewnątrz. GISPartner i Engave podjęły się realizacji zamówienia, mimo że kary umowne były kilkudziesięciokrotnie wyższe niż w umowie z poprzednim wykonawcą.

— Wiedzieliśmy, że ryzyko jest bardzo duże, wariant pesymistyczny przewidywał tworzenie wszystkiego od nowa — twierdzi wiceprezes GISPartnera.

ISOK od początku borykał się z licznymi problemami. Terminy nie były dotrzymywane, a w toku realizacji wykonawca i zamawiający utonęli w powodzi wzajemnych pretensji. Pod koniec 2017 r. Qumak i KZGW podpisały projekt ugody, ale niewiele z tego wynikło. Szczegółami porozumienia zainteresowało się CBA, które w lipcu 2018 r. rozpoczęło kontrolę. W ocenie biura zakres ostatniego etapu prac określony w treści ugody nie odpowiadał dokumentom przetargowym i pierwotnej umowie.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy