Unijne granty wspierają cyfryzację

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 05-12-2017, 22:00

Firmy MSP mogą zdobyć wsparcie na projekty poprawiające dostęp do szybkiego internetu i inwestycje w tzw. TIK.

Na małych i średnich graczy, którzy planują budowę lub rozbudowę sieci telekomunikacyjnych, czekają preferencyjne pożyczki. Unijne wsparcie zwrotne w wysokości od 20 tys. do 10 mln zł sfinansuje przedsięwzięcia zapewniające przedsiębiorcom dostęp do szybkiego internetu o przepustowości przynajmniej 30 Mb/s. Pieniądze na ten cel są zarezerwowane w programie Polska Cyfrowa. W puli jest aż 1 mld zł. Dostawcy usług telekomunikacyjnych mogą starać się o pożyczki na 15 lat i skorzystać z okresu karencji do 30 miesięcy.

Na razie wsparcie oferuje Alior Bank. Od przyszłego roku drugimpośrednikiem finansowym, wybranym w przetargu przez Bank Gospodarstwa Krajowego, będzie Towarzystwo Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Jak podkreśla Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju, instrument pozwoli wielokrotnie wykorzystać te same pieniądze i wzmocni małe i średnie przedsiębiorstwa w sektorze telekomunikacyjnym.

Natomiast w przyszłym roku firmy MSP będą mogły starać się o unijne granty na projekty związane z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi (TIK) w ramach regionalnych programów operacyjnych. W marcu wystartuje nabór dotacyjny dla opolskich przedsiębiorców (poddziałanie 2.1.2 RPO WO). Do podziału między beneficjentów będzie 10 mln zł. Granty sfinansują różne modele współpracy przedsiębiorstw, w których wykorzystywanesą TIK. Chodzi o trzy rodzaje kooperacji — pomiędzy firmami (B2B), przedsiębiorstwem a konsumentem (B2C) i wewnątrz przedsiębiorstwa (B2E). Minimalne wsparcie przedsięwzięcia wyniesie 100 tys. zł, zaś maksymalne — 1 mln zł.

Co ważne, okres realizacji projektu nie może być dłuższy niż dwa lata. W zależności od wielkości firmy, przedsiębiorca otrzyma dofinansowanie w wysokości od 45 do 70 proc. wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji. Warto podkreślić, że premiowane będą projekty wpisujące się w obszar regionalnych inteligentnych specjalizacji (RIS) dla województwa opolskiego. Chodzi m.in. o technologie chemiczne, przemysłu maszynowego i metalowego, energetycznego (w tym OZE) i rolno-spożywczego.

Szansę na wsparcie TIK w swoich firmach dostaną również przedstawiciele biznesu z Warmii i Mazur. Budżet poddziałania 1.4.3 RPO WWM wyniesie ponad 4,2 mln zł. Przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć dotacje na przedsięwzięcia zwiększające udział wspomnianych technologii w zarządzaniu firmą. Ich efektem powinno być m.in. obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, ekspansji zagranicznej oraz związanych z usprawnieniem kontaktów biznesowych. Największe szanse na grant mają przedsięwzięcia związane z RIS dla województwa warmińsko-mazurskiego. W tym zestawieniu są: ekonomia wody, meblarstwo i żywność wysokiej jakości. Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych projektu wyniesie 20 tys. zł, zaś maksymalna — 200 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu