Unijny zastrzyk dla polskich ekoprojektów

opublikowano: 05-07-2013, 00:00

Komisja Europejska przyznała dotacje dla przedsięwzięć na rzecz środowiska z programu LIFE+. Do Polski trafi 30,8 mln zł.

LIFE+ to jedyny unijny instrument finansowy poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów w obszarze ochrony środowiska. Daje wsparcie m.in. na ochronę różnorodności biologicznej, zarządzanie środowiskowe i kampanie informacyjne.

Zaproszenie do składania wniosków Komisja Europejska (KE) ogłasza raz w roku. Tym razem poinformowała o wynikach naboru, który zakończyłsię we wrześniu ubiegłego roku. Złożonych zostało 1159 projektów, z których na liście szczęśliwców znalazło się 248. Wybrane projekty wymagają inwestycji w wysokości 556,4 mln EUR, z czego Unia dofinansuje 281,4 mln EUR. Na liście jest też 12 przedsięwzięć z Polski — dostaną one łącznie 30,8 mln EUR.

— Program LIFE+ zapewni niezbędne wsparcie finansowe dla innowacyjnych projektów. Nowe przedsięwzięcia wniosą duży wkład w ochronę, zachowanie i wzmacnianie naturalnego kapitału Europy. Będą także wspierać realizację celu, jakim jest przekształcenie Unii Europejskiej w oszczędną w zasoby, bardziej ekologicznąi konkurencyjną gospodarkę — podkreśla Janez Potočnik, komisarz ds. środowiska KE.

Lwia część wśród dofinansowanych projektów z Polski dotyczy obszaru ochrony różnorodności biologicznej. To 9 przedsięwzięć, które łącznie dostaną 24,9 mln EUR. Większość z nich zakłada różną ochronę gatunków na obszarach Natura 2000.

Ciekawą inwestycją jest Life Military Habitats, która ma na celu wprowadzenie w życie i popularyzację działań ochronnych na niezalesionych siedliskach znajdujących się na terenach poligonów. W ramach projektu do pożądanego poziomu czystości przywrócona ma być Pustynia Błędowska. W kategorii polityki i zarządzania w obszarze ochrony środowiska na liście znalazły się dwie inwestycje znad Wisły warte łącznie 4,9 mln EUR.

Wyróżniony został m.in. projekt Life Cogeneration realizowany przez spółkę Investeko. Ma on pokazać zdolność technologii kogeneracji do wytwarzania — dzięki gazyfikacji — energii elektrycznej i ciepła przy wykorzystaniu odpadów komunalnych i osadów ściekowych. Wśród przedsięwzięć promujących informacje i świadomość ochrony środowiska jest jeden projekt z Polski.

To LIFE/3xEnvironment prowadzony przez Stowarzyszenie REFA Wielkopolska. Ma on zdopingować zarządy i pracowników ok. 3 tys. firm do ograniczenia zużywania zasobów.Działania są nakierowane na sześć sektorów, od budownictwa po salony piękności. Wartość projektu to 1 mln EUR.

— W tym roku potwierdzono, że coraz większa część projektów LIFE będzie wnosić wkład w działania na rzecz klimatu. Nie zamierzamy jednak na tym poprzestać. W nowym programie LIFE na lata 2014-20 na działania w dziedzinie klimatu przeznaczonych będzie ponad 850 mln EUR. Oznacza to około trzykrotny wzrost nakładów na ten obszar — podkreśliła Connie Hedegaard, komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu KE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane