Unikajmy „hibernacji”

opublikowano: 20-02-2012, 00:00

KOMENTARZ

ALEKSANDRA STROJEK

analityk rynku pracy z firmy doradczej Sedlak & Sedlak

Eurobarometer, unijna agenda badająca opinię publiczną, zapytał Europejczyków o staż pracy u aktualnego pracodawcy. Okazało się, że statystyczny Polak przepracował u niego niemal 12 lat. Choć daleko nam do przodujących w zestawieniu Włochów, odbiegamy również od domykających porównanie Łotyszy. Pierwsi spędzają w jednym przedsiębiorstwie średnio 15 lat, drudzy 8,4 roku.

Wynik naszego kraju świadczy o dużej zachowawczości polskich pracowników. Boimy się podejmowania wyzwań, rozczarowania czy stresu związanego ze zmianą. Od zawodowego ryzyka wolimy stagnację, a w zamian za lojalność oczekujemy jedynie pewności zatrudnienia.

Dodatkowo działamy w sprzeczności z rynkową logiką. Pracy szukamy zazwyczaj wtedy, gdy z gospodarką dzieje się źle. Z danych GUS-u wynika, że sprzyjające pracownikowi wskaźniki — wzrost płac i spadek bezrobocia — demotywują do zmiany pracy.

Sama zachowawczość nie jest jednak taka zła. Ma plusy, zwłaszcza wtedy, gdy pracujemy w stabilnych, rozwiniętych branżach. W takich okolicznościach dłuższy okres zatrudnienia świadczy o zawodowej dojrzałości kandydata, jest odbierany jako czynnik sprzyjający „rozwinięciu skrzydeł” — podszlifowaniu kwalifikacji, rozszerzeniu grona znajomych po fachu czy ugruntowaniu pozycji w branży. Częsta zmiana zatrudnienia będzie „usprawiedliwiona” w przypadku kandydatów młodych, poszukujących własnego miejsca na rynku pracy. Im wyższe stanowisko, tym trudniej umotywować taką chęć.

Częste zmiany pracy są bowiem odbierane jako przejaw niewielkiego zaangażowania w życie firmy. Równie niekorzystnie może być jednak ocenione zbyt długie przebywanie w jednym przedsiębiorstwie, zwłaszcza na jednym stanowisku i z tym samym zakresem obowiązków. Może to świadczyć o niewielkiej ambicji, przywiązaniu do rutyny czy ograniczonych kwalifikacjach lub zdolności do adaptacji.

Jak w takim razie odnieść się do poradników, które zalecają, aby dla „zdrowia” kariery zmieniać pracę co 2-4 lata? Należy traktować je z dużym dystansem. Zawarte w nich wskazówki nie sprawdzają się bowiem zawsze i wszędzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane