Czytasz dzięki

United wygrywa w lidze finansowej

opublikowano: 19-01-2017, 10:28

Po 11 latach na czele zestawienia klubów z największymi przychodami Real Madryt - mimo triumfu w Lidze Mistrzów - musiał ustąpić Manchesterowi United.

Najbogatsi są jeszcze bogatsi. Dwadzieścia najpotężniejszych drużyn piłkarskich na świecie osiągnęło w sezonie 2015/16 7,4 mld EUR przychodów (około 32 mld zł), czyli aż o 12 proc. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej pieniędzy wpłynęło do kasy Manchesteru United, który wyprzedził FC Barcelonę i ubiegłorocznego lidera, Real Madryt. Takie są wyniki najnowszej edycji raportu „Football Money League", od dwóch dekad przygotowywanego przez Deloitte.

- Manchester United jedenaście lat czekał na to, aby wrócić na pozycję lidera wśród klubów piłkarskich osiągających najwyższe przychody. Ten sukces był możliwy dzięki fenomenalnemu wzrostowi przychodów komercyjnych. Możliwość powrotu na szczyt była uzależniona przede wszystkim od nawiązania w ciągu ostatnich kilku lat współpracy z reklamodawcami. Przychody z tego tytułu przekroczyły poziom osiągany przez inne konkurujące z Manchester United kluby - mówi Dan Jones, lider Sports Business Group w Deloitte.

Raport potwierdza stare porzekadło, że „pieniądze nie grają”. Czerwone Diabły - mimo tego, że w poprzednim sezonie w najbardziej lukratywnej Lidze Mistrzów odpadły już w fazie grupowej, a do tegorocznych rozgrywek nawet się nie zakwalifikowały –osiągnęły w poprzednim sezonie 689 mln EUR przychodów, czyli o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. To też o 11 proc. więcej, niż idące łeb w łeb Barcelona (620,2 mln EUR) i Real (620,1 mln EUR).

- Aby móc utrzymać w kolejnym roku pozycję zdobytą w tegorocznej edycji rankingu, Manchester United będzie musiał sprostać silnej konkurencji ze strony takich klubów jak FC Barcelona czy Real Madryt, przede wszystkim ze względu na brak rozgrywek w Lidze Mistrzów w sezonie 2016/17 oraz ze względu na osłabienie brytyjskiej waluty względem euro.  Można się spodziewać także, że w dłuższej perspektywie czasowej inne kluby, wzorem Manchester United, będą domagać się podobnych warunków w kontraktach z reklamodawcami - mówi Dan Jones.

W czołowej dwudziestce znalazło się jeszcze siedem drużyn z ligi angielskiej: Manchester City, Arsenal, Chelsea, Liverpool, Tottenham, West Ham i debiutujący w zestawieniu na ostatnim miejscu Leicester.

- W tym roku przychody dwudziestu najlepszych klubów wzrosły o 12 proc., w porównaniu z 8 proc. w zeszłorocznym zestawieniu. Należy spodziewać się dalszego silnego wzrostu. Będzie to skutek rosnących przychodów klubów Premier League, które zarabiają coraz więcej na swoich rekordowych kontraktach telewizyjnych. Jest duża szansa, że wszystkie drużyny pierwszej angielskiej ligi znajdą się w przyszłym roku wśród 30 klubów osiągających najwyższe przychody – mówi Tim Bridge z Deloitte.

Cztery drużyny mają Włosi (Juventus, Roma, Milan, Inter), a po trzy Niemcy (Bayern, Borussia, Schalke) i Hiszpanie (trzynaste w rankingu jest Atletico Madryt). Wśród najbogatszych jest też jeden klub francuski (PSG) i jeden rosyjski (Zenit St. Petersburg).

Legia Warszawa, czyli zdecydowanie najsilniejsza pod względem finansowym drużyna w polskiej Ekstraklasie, miała według Deloitte 108 mln zł przychodów. To 28 razy mniej niż Manchester United.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane