Unity Line ma nowy prom

Marcin Bołtryk
opublikowano: 04-09-2008, 00:00

Należąca do Grupy Polskiej Żeglugi Morskiej spółka Unity Line powiększyła swoją flotę promową o nową jednostkę.

Należąca do Grupy Polskiej Żeglugi Morskiej spółka Unity Line powiększyła swoją flotę promową o nową jednostkę.

Skania to prom wybudowany w 1995 r. w niemieckiej stoczni Seebeckwerft w Bremerhaven. Przed wejściem do eksploatacji w Unity Line jednostka przeszła gruntowny remont. Będzie obsługiwać linię Świnoujście — Ystad.

— Prom wzbogaci naszą ofertę na trasie, na której pływa już prom Polonia. Spółka postanowiła uzupełnić ją o nocne rejsy ze Świnoujścia, zapewniające pasażerom dogodne połączenia między Polską a Szwecją — mówi Zbigniew Janeczko, prezes Unity Line.

Jeden używany…

Polacy kupili prom od włoskiego armatora — spółki Grimaldi. Dotychczas jednostka nosiła nazwę Eurostar Roma i pływała pod banderą włoską na linii Rzym (Civitavecchia) — Barcelona. Skania ma 174 m długości i 24 m szerokości. Może płynąć z maksymalną prędkością 27 węzłów. Dysponuje 200 kabinami, a na pokład może zabrać blisko 1,4 tys. pasażerów i 85 członków załogi. Prom przystosowany jest również do transportu 80 aut osobowych i 80 zestawów ciężarowych (ciągnik plus naczepa).

…i dwa nowe

Polska Żegluga Morska, właściciel Unity Line, to spółka skarbu państwa i największy polski armator. Przedsiębiorstwo dysponuje ponad 70 jednostkami. Podstawową działalnością firmy jest przewóz ładunków masowych w żegludze globalnej. Przez działającą od trzynastu lat spółkę Unity Line firma zaangażowana jest również w bałtycką żeglugę promową.

Po zakupie nowego promu Unity Line dysponuje siedmioma jednostkami. Operują one na trasie Świnoujście — Ystad i Świnoujście — Trelleborg. W ubiegłym roku armator zamówił w Stoczni Szczecińskiej Nowej dwa kolejne promy. Wejdą one do eksploatacji w latach 2010-12. W roku 2007 z usług Unity Line skorzystało ponad 260 tys. pasażerów. Firma przewiozła również 162 tys. samochodów ciężarowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu