UOKiK nie dopatrzył się zmowy ubezpieczycieli

  • DI
opublikowano: 26-06-2018, 22:00

To wyroki korzystne dla klientów przede wszystkim wpłynęły na wyższe ceny komunikacyjnych polis — uznał regulator.

Wzrost cen komunikacyjnych ubezpieczeń OC i AC nie wynikał z nielegalnych działań. Podwyżki brały się z rosnących kosztów działalności i pogarszających się wyników finansowych towarzystw ubezpieczeniowych — informują zebrane materiały i analizy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zobacz więcej

Fot. Anatol Chomicz-Forum

Urząd przypomina, że w ostatnich latach kierowcy odczuli znaczną podwyżkę ubezpieczeń OC i AC, dlatego zdecydował się na przeprowadzenie badania rynku, w którym analizował, czy mogło to być spowodowane zmową cenową. Sprawdził działania rynkowe 27 przedsiębiorców oferujących ubezpieczenia komunikacyjne, konsultował się również z ekspertami oraz regulatorami rynku, czyli Komisją Nadzoru Finansowego i Rzecznikiem Finansowym.

„Podwyższenie kosztów działalności wynikało przede wszystkim z wyroków korzystnych dla konsumentów. W latach 2011-16 sądy zobowiązały ubezpieczycieli m.in do pokrywania kosztów wynajmu pojazdu zastępczego czy kupna części oryginalnych nawet gdy dostępne były zamienniki. Ponadto poszerzony został krąg osób uprawnionych do świadczeń w razie wypadku bliskiej osoby, również w odniesieniu do zdarzeń z przeszłości, także z lat 90” — informuje urząd w komunikacie.

UOKiK dodaje, że do tego doszły również czynniki ekonomiczne, takie jak wzrost cen napraw i usług medycznych, a także fakt, że coraz więcej Polaków wyjeżdżało samochodem za granicę, gdzie spowodowanieszkody komunikacyjnej jest bardziej kosztowne.

Urząd zauważa, że przed okresem znacznych podwyżek, bo w latach 2012-15, ceny ubezpieczeń komunikacyjnych spadały. „Przedsiębiorcy uznali, że ważniejszy jest udział w rosnącym rynku niż krótkoterminowy zysk. Był to również czas, w którym do Polski wchodziły nowe towarzystwa ubezpieczeniowe, nieobciążone kosztami związanymi z wcześniejszą działalnością na polskim rynku, często pozostające pod mniej rygorystycznym nadzorem regulacyjnym niż polski. Walcząc o udział w rynku, nierzadko oferowały niskie ceny ubezpieczeń” — napisano w komunikacie UOKiK.

Urząd zauważa, że rosnąca nierównowaga między kosztami i przychodami, jak wskazywała Komisja Nadzoru Finansowego, mogła powodować ryzyko niewypłacalności ubezpieczycieli. We wrześniu 2015 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydała stanowcze stanowisko wzywające do urealnienia cen. Zakłady wykorzystały go je zmiany polityki cenowej.

13,1 mld zł Tyle wydali ubezpieczyciele w 2017 r. na odszkodowania i świadczenia z tytułu polis komunikacyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ubezpieczenia / UOKiK nie dopatrzył się zmowy ubezpieczycieli