UOKiK ostrzega przed piramidą finansową

opublikowano: 13-09-2017, 22:00

Spółka OneLife Network Limited, która w ofercie ma onecoina, trafiła pod lupę polskich instytucji finansowych.

W środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował, że prowadzi postępowanie przeciwko spółce OneLife Network Limited, która sprzedaje pakiety edukacyjne OneLife lub OneAcadem.

Z KIESZENI DO KIESZENI:
Z KIESZENI DO KIESZENI:
Prezes UOKiK-u Marek Niechciał prowadzi postępowanie przeciwko firmie, która może być piramidą finansową. Systemy promocyjne typu piramida są zakazane. Polegają na samofinansowaniu się konsumentów w ramach utworzonej grupy.
Grzegorz Kawecki

— System, jaki opracowała ta firma, wskazuje, że może być ona piramidą finansową — ostrzega Marek Niechciał, prezes UOKiK-u. Ceny pakietów wahają się między 110 a 27 tys. EUR. Spółka oferuje klientom korzyści materialne w zamian za wprowadzenie do systemu nowych osób. Przy zakupie jednego z dwóch pakietów klient otrzymuje żetony, które może wymienić na kryptowalutę onecoin. Paweł Kuskowski, prezes firmy Coinfirm, która oferuje narzędzie do oceny ryzyka w transakcjach kryptowalutowych, zwraca uwagę, aby nie mylić onecoina z klasycznymi kryptowalutami, takimi jak bitcoin.

— Onecoin, podobnie jak dascoin, jest piramidą finansową — mówi ekspert. Mamy do czynienia z nowym modelem budowania tego typu systemów. Twórcy piramidy wykorzystują rosnącą popularność wirtualnych walut i ubierają swoje „waluty” w odpowiedni język. Jak odróżnić jedne od drugich? — Tradycyjne kryptowaluty notowane są na światowych giełdach. Onecoina tam nie znajdziemy — mówi Paweł Kuskowski.

Piramidy finansowe nie mają nic wspólnego z blockchainem, nieodłącznym elementem wszystkich cyfrowych walut. Piramida kontroluje swoją walutę i sztucznie stymuluje jej wartość. Może mnożyć walutę w zależności od zapotrzebowania. W przypadku tradycyjnych kryptowalut z góry znana jest ilość, jaka trafi na rynek. Rozproszony algorytm umożliwia kontrolę nad cyfrową monetą i pozwala zachować prywatność właścicielowi portfela. Jak stwierdza prezes firmy Coinfirm, dużo osób kupuje onecoina czy dascoina, ponieważ mają doskonały marketing. — Reklamują siebie z wielką pompą i za ogromne pieniądze — mówi ekspert.

— Piramidy finansowe są w Polsce zakazane — podkreśla prezes UOKiK-u. Kryptowaluty są legalne, jednak w świetle naszego prawa nie są one pieniędzmi.

Rynek nie jest również nadzorowany. W lipcu Komisja Nadzoru Finansowego i Narodowego Banku Polskiego wydały komunikat, w którym ostrzegają inwestorów przed ryzykiem związanym z wirtualnymi walutami. Na liście, obok ryzyka kursowego i braku gwarancji ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, pojawiło się ostrzeżenie przed firmami, które mogą mieć charakter piramidy finansowej.

Osoby, które stracą zainwestowane tam pieniądze, będą musiały dochodzić swoich praw na własną rękę. Żadne polskie instytucje ochrony inwestorów czy konsumentów nie mają prawnych możliwości pomocy. Spółka OneLife Network Limited ma siedzibę w Belize, w środkowej Ameryce. Jej przedstawiciele nie odpowiedzieli na wysłane przez „PB” pytania.

— Sama rejestracja podmiotu w raju podatkowym już powinna być dla klientów ostrzeżeniem, że w sytuacji zamknięcia spółki będą mieć ogromne trudności z odzyskaniem pieniędzy — mówi adwokat Krzysztof Borżoł z Kancelarii Chałas i Wspólnicy. Adwokat radzi Polakom skuszonym wysokimi zyskami, by zgłosili się na policję lub do prokuratury, aby dostarczyć, jak najwięcej dowodów, obrazujących działalność OneLife Network Limited.

— W takich przypadkach bardzo przydatne są kopie ewentualnych materiałów reklamowych oraz korespondencji, prowadzonej np. drogą elektroniczną, z osobami reprezentującymi dany podmiot — wyjaśnia adwokat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane