UOKiK: Polpharma może przejąć Polfę Warszawa

UOKiK
26-03-2012, 14:28

Polpharma może przejąć Polfę Warszawa – uznała prezes UOKiK. Transakcja musi się jednak odbyć pod określonymi warunkami – przejmująca spółka będzie musiała m.in. sprzedać wszelkie prawa do trzech leków. Szczegóły oraz plik audio z komentarzem prezes Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel na www.uokik.gov.pl/

Kontrola koncentracji przedsiębiorców przez prezes UOKiK ma na celu przeciwdziałanie konsolidacji, w wyniku której może dojść do zakłócenia, a w skrajnych przypadkach nawet do całkowitego wyeliminowania konkurencji. Urząd może wydać zgodę lub zakazać połączenia. W sprawach budzących wątpliwości co do wpływu na konkurencję prawo przewiduje możliwość wydania zgody warunkowej na dokonanie transakcji, przy jednoczesnym nałożeniu na jej uczestników określonych obowiązków – może to być np. sprzedaż majątku lub jego części, czy wyzbycie się kontroli nad określonym przedsiębiorcą.

W październiku 2011 r. do UOKiK wpłynął wniosek Zakładów Farmaceutycznych Polpharma o przejęcie kontroli nad Zakładami Farmaceutycznymi Polfa w Warszawie. Przedsiębiorcy zajmują się produkcją i sprzedażą leków. Polpharma jest podmiotem zależnym spółki Genefar. Polfa Warszawa jest spółką Skarbu Państwa, wchodzi w skład Polskiego Holdingu Farmaceutycznego (PHF). Podstawą zgłoszenia koncentracji była umowa zawarta pomiędzy PHF, Skarbem Państwa i Polpharmą. Na jej podstawie przejmujący przedsiębiorca ma nabyć większość akcji Polfy Warszawa.

Postępowanie przeprowadzone przez UOKiK wykazało, że transakcja doprowadzi do ograniczenia konkurencji na trzech krajowych rynkach wprowadzania do obrotu leków przeciwzakrzepowych dostępnych bez recepty (hamujących agregację płytek, przeznaczonych dla osób z problemami kardiologicznymi), fluorochinolonów wydawanych z przepisu lekarza (antybiotyków o ogólnym zastosowaniu) oraz sulfonamidów wydawanych z przepisu lekarza – stosowanych w infekcjach bakteryjnych oczu.

Na rynku preparatów do oczu uczestnicy koncentracji osiągnęliby pozycję monopolistyczną, a na pozostałych dwóch ich udziały znacznie przekroczyłyby przewidziany przez ustawę antymonopolową próg 40 proc., z którym związane jest domniemanie posiadania przez przedsiębiorcę pozycji dominującej.

Ponadto w przypadku leków przeciwzakrzepowych produkty Polpharmy i Polfy Warszawa (Polocard i Acard) są najbardziej rozpoznawalnymi wśród konsumentów, na tyle popularnymi, że ich konkurenci nie zdołali zdobyć istotnej pozycji rynkowej, nawet oferując tańsze produkty.

Pod uwagę wzięto również bariery z wejściem na te rynki nowych podmiotów. Jednym ze skutków osiągnięcia przez Polpharmę tak znaczącej pozycji na tych rynkach mógłby być wzrost ceny niektórych leków.

- Analiza Urzędu wykazała jednocześnie, że możliwe jest nałożenie na przejmującą spółkę warunków, których spełnienie oznaczać będzie zachowanie konkurencji. W tym celu konieczne będzie przede wszystkim wyzbycie się przez Polpharmę wszelkich praw do trzech leków – tłumaczy prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Zgodnie z nałożonym warunkiem, Polpharma będzie musiała w ciągu 18 miesięcy od wydania decyzji wyzbyć się wszelkich praw do następujących leków produkowanych przez nią lub Polfę Warszawa: Polocard lub Acard (leki przeciwzakrzepowe), Cipronex lub Proxacin (fluorochinolony) oraz Sulfacetamidum natrium lub Sulfacetamidum WZF 10 proc. HEC.

Sprzedaż musi nastąpić na rzecz inwestora nienależącego do grupy kapitałowej Polpharmy oraz niewspółkontrolowanego przez żaden podmiot z tej grupy. Nabywca będzie musiał również uzyskać akceptację UOKiK. Przejmująca spółka ma też obowiązek przekazać nowemu właścicielowi leków pełna dokumentację techniczną i handlową dotyczącą ich produkcji oraz sprzedaży.

Ponadto Polpharma do czasu wyzbycia się praw do trzech leków będzie musiała utrzymać: co najmniej 70 proc. ich udziału w rynku oraz relację wydatków na reklamę i promocję tych produktów do ich sprzedaży – w porównaniu do lat 2010 i 2011.

Decyzje warunkowe wydawane są przez UOKiK niezwykle rzadko. Od 2004 roku jest to 15 tego typu decyzja i jednocześnie pierwsza w 2012 roku.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: UOKiK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Chemia / UOKiK: Polpharma może przejąć Polfę Warszawa